Bezové květy – cenná léčivka

Bezinky jsou od dávných dob ceněnou léčivkou v lidovém bylinářství. Proto stále platí: „Před heřmánkem smekni, před bezem klekni.“ Bílá květenství černého bezu sbíráme za suchého počasí, nejlépe kolem poledne, jako jednu z prvních jarních bylin. Celá květenství bezu sušíme zavěšená na šňůrce, nebo rozložená v tenké vrstvě ve stínu, a pokud možno rychle. Chráníme před vlhkem, je nutné zachovat svěží žlutobílou barvu sušených květů, nesmí zhnědnout. Sušené květy, které po usušení zbavíme zelených stopek, skladujeme v tmavé, dobře uzavíratelné nádobě. Černý bez, který pochází z Kavkazu, najdeme na okrajích listnatých lesů, na stráních, v křovinách, podél řek a potoků, u plotů venkovských stavení, na zahradách, v parcích a na rumištích. Bez černý, kterému se lidově říká také smradinky, chebzí, psí bez, nebo kozičky, kvete zhruba od konce května do poloviny července.

Květ bezu, který je potopudný a močopudný, obsahuje flavonoidy, zejména rutin, organické kyseliny, sacharidy, třísloviny, cukry, vitamin C, minerální látky, a látky podobné hormonům.

Léčivé účinky bezu můžeme využít při nachlazení, chrapotu, angíně, chřipce, při nemocích dýchacích cest, jako prostředek na pocení ke snížení teploty. K výplachům dutiny ústní a kloktání (afty, záněty a otoky dásní).  K tišení křečí trávicího ústrojí a při nadýmání. Tato léčivka pomáhá také při bolestech hlavy a migrénách, při bolestech páteře, kloubů, zubů, trojklanného nervu. Čaj také vyplavuje z těla odpadní látky, a regeneruje jaterní buňky. Při revmatismu lze využít čerstvé listy bezu, rozmačkané na kaši,  k zevním zábalům a obkladům, též na křečové žíly.

Čaj z květů černého bezu

2 lžičky sušeného květu na šálek vroucí vody. Nálev necháme 10 minut vylouhovat pod pokličkou, poté scedíme. Bezové květy je vhodné kombinovat s lipovým květem. Při nachlazení je vhodná kombinace s řebříčkem a mátou, čaj popíjíme slazený medem, tři šálky za den.

Sirup z květů černého bezu

Převaříme dva litry vody, vychlazenou vodou zalijeme zhruba čtyřicet okvětí bezu, a odložíme do chladu na 24 hodin. Poté výluh scedíme, přidáme 1,5 kg cukru a svaříme. Necháme vychladnout a přidáme šťávu ze tří citronů, a jednu lžičku kyseliny citronové. Sirup promícháme a nalijeme do čistých skleněných lahví, dobře uzavřeme. Lahve se sirupem odložíme do chladu a temna. Podáváme se sodovkou nebo neslazenou minerálkou.

Bezinkový květový med

30 květů bezu, (bez zelených stopek), dáme vařit do 3/4 litru vody na 1/2 hodiny. Můžeme přidat malou hrst lipových květů. Vaříme mírným varem, poté necháme 24 hodin stát. Druhý den nálev slijeme přes jemné sítko, přidáme šťávu z 1 citronu, 1 pomeranče, 3/4 kg cukru a za častého míchání vaříme do zhoustnutí. Horké nalijeme do malých zavařovacích sklenic a ihned zavíčkujeme, nesterilujeme.

Mast z černého bezu k ošetření pleti

Používáme k ošetření podrážděné pokožky, na popraskané ruce, drobné ranky a záděrky, podlitiny, na doléčení popálenin, na akné, a k dennímu ošetření pleti s rozšířenými póry.

Hrst květů pomalu zahříváme v 200 ml kvalitního, za studena lisovaného slunečnicového nebo olivového oleje. Olej nerozpalujeme zprudka, nepřepalujeme, jen pomalu zahříváme. Stáhneme z plotny jakmile se na povrchu začnou tvořit malé bublinky. Přikryjeme utěrkou a necháme stát do druhého dne.

Druhý den opět pomalu zahřejeme, dokud se nezažnou tvořit první bublinky, poté stáhneme a přefiltrujeme. Na závěr přidáme 30 – 40 g čištěného včelího vosku (lze zakoupit v lékárně), a za stálého míchání jej v teplém bylinkovém oleji rozpustíme. Krátce před tím, než mast ztuhne, vmícháme 1/2 lžičky propolisové tinktury. Plníme do malých dobře uzavíratelných nádobek. V ledničce vydrží déle jak jeden rok.

Bez černý je zasvěcen letnímu slunovratu, o této noci můžete pod bezem spatřit lesní skřítky, krásné víly se zlatými vlasy a jiné tajemné bytosti

Další pověra říká, že nejeden bez je tělem zakleté čarodějnice. Bez symbolizuje obnovu, pohled do vlastního nitra, nekonečné plynutí času a znovuzrození, je symbolem životních křižovatek a duchovního poznání. Čaj z bezových květů, popíjený při hluboké meditaci omlazuje, dokáže naše vědomí napojit na podvědomí a samotnou duši. Kouzelnou moc má flétna vyrobená z bezové větvičky, utržené právě o letním slunovratu. Můžeme s její pomocí zahnat zlé prokletí, černé myšlenky, zlé duchy, odvrátit neštěstí a najít cestu ven z propletence životního bludiště. Větvičky černého bezu dokonce zahání hady. Roste-li bez černý v blízkosti obydlí, přinese ochranu před nemocemi nebo před energií zlých kouzel.

Související: Bezinkový likér ze zralých plodů

            Zdroj fotografie: Pixabay.com

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?