Meruňky pro vitalitu a zdraví

Meruňka patří do čeledi mandlovitých, sladké plody se konzervují, suší, používají do sladkých dezertů a moučníků, cereálních snídaní, k výrobě pálenky, vína i brandy. Sušené meruňky dodají pikantní chuť kuřecím a zeleninovým dušeným pokrmům. Výživová hodnota meruněk spočívá v obsahu beta-karotenu (provitamin A), vitaminu C a B5, draslíku, niacinu, kyseliny listové, vlákniny. Vysoký obsah beta-karotenu nám napoví oranžová barva těchto zdraví prospěšných plodů. Provitamin A je antioxidant, který pomáhá uchovat nejen dobrý zrak, podporuje imunitu, společně s draslíkem snižuje riziko infarktu (příznivě ovlivňuje srdeční tep a tlak). Niacin příznivě ovlivňuje nervový systém, kyselina listová podporuje krvetvorbu, vitamin B5 má vliv na celkovou vitalitu, pomáhá řešit nadváhu, potíže s vlasy, kůží a nehty. Sladká dužina meruněk přispívá k plnému zdraví, a tím také k pomalému stárnutí, například tím, že zabraňuje vzniku chudokrevnosti, a zpomaluje stárnutí buněk. V oblastech, kde se meruňky pěstují a pravidelně konzumují se lidé dožívají vysokého věku.

Meruňkovou zavařeninu a sladké koláče známe všichni, méně už se meruňky používají k přípravě čatní a dipů v podobě pikantních sladkokyselých, slaných, kořeněných omáček.

Meruňkový dip: pochutina ke grilovanému i pečenému masu, kuřecím a vepřovým steakům, grilované zelenině, pečeným bramborám

Meruňky oloupeme, vypeckujeme a pokrájíme. Na olivovém oleji krátce orestujeme strouhaný česnek, přidáme kousky meruněk, a ještě chvilku restujeme. Pak přidáme trošku vody, lehce osolíme a krátce podusíme. Tento základ slané meruňkové pochutiny můžeme obohatit dalšími ingrediencemi podle vlastní chuti. Můžeme experimentovat s chuťovými buňkami a přidat například balzamikový ocet, nebo mletý, případně čerstvý zázvor, kari koření, chilli, cayenský pepř, indické koření garam masala, citronovou šťávu, zakysanou smetanu, posekané pistácie, různé bylinky (petrželka, bazalka, máta), na drobno pokrájený kousek červené, zelené a žluté papriky.

Meruňkové čatní sterilované

1 kg meruněk, 0,5 kg cibule, 0,5 kg oloupané a jádřinců zbavené cuketové dužiny, lžička zázvoru, šťáva z jednoho citronu, zhruba 500 ml jablečného octa, špetka soli, kayenský pepř nebo chilli dle chuti, olivový olej. Na drobno pokrájenou cibuli necháme zesklovatět na olivovém oleji, přidáme na malé kousky pokrájené meruňky, cuketu a ostatní ingredience. Směs dusíme na mírném plameni do změknutí, podle potřeby mírně podléváme vodou. Nakonec necháme vydusit do požadované hustoty, naplníme do menších zavařovacích sklenic a sterilujeme. Čatní můžeme ochutit podle vlastního uvážení (viz meruňkový dip).

K přípravě sladkého dipu můžeme použít meruňkový kompot (nálev slijeme a meruňky pokrájíme), orestujeme na másle, trošku podlijeme šťávou z kompotu, nebo čerstvě vymačkanou pomerančovou šťávou, krátce podusíme, dochutíme medem.

Domácí meruňkový likér

1 kg vypeckovaných meruněk nakrájíme na čtvrtky a vložíme do uzavíratelné, nejlépe skleněné nebo porcelánové nádoby. Meruňky smícháme s 1/2 l lihu a 1/2 l převařené vychlazené vody.

Přidáme vyloupaná jádra z poloviny pecek: jádra je nutné nejdříve spařit, oloupat a rozpůlit. Nakonec vmícháme 1 kg cukru, který necháme za občasného míchání rozpustit.

Nádobu uzavřeme a necháme jeden měsíc stát v chladu. Poté slijeme přes plátno, přidáme na nitku svařený, vychlazený cukr (1/2 kg), a dobře promícháme. Likér plníme do čistých, dobře uzavíratelných lahví, a necháme ještě jeden měsíc vyzrát.

Eshop – INSPIRACE PRO SPOKOJENÝ ŽIVOT

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?