Jedlé květy afrikánu jako koření
Afrikán, který zdobí nejednu venkovskou zahrádku, bývá nazýván „nepravým šafránem“, díky aromatickým, žlutým a oranžovým květům. Afrikán je vděčná jednoletá zahradní rostlina, na okenním parapetu je vítanou květinou nejen pro svou jednoduchou krásu, ale i pro schopnost odpuzovat hmyz. Pro využití jedlých květů v kuchyni je nejvhodnější „aksamitník rozkladitý“. Barvivo v květech (karotenoid) se využívá také v potravinářství. Květy afrikánu obsahují lutein (žlutooranžové xanthofylové barvivo náležející mezi karotenoidy). Lutein obsahují také květy pampelišek, lichořeřišnice a měsíčku lékařského. Lutein má příznivý vliv na lidský zrak.
Pro kuchyňské zpracování používáme pouze okvětní lístky afrikánu
Květy trháme celé, v ledničce vydrží několik dnů jako čerstvé. Do jídel použijeme jen okvětní lístky. Chuť okvětních lístků je hořce-nasládlá, lehce anýzová, zvýrazní chuť slaných pokrmů, pečeného kuřecího masa, zeleninových salátů, zeleninového leča, ozdobí a dochutí polévky a omáčky, také různé přílohy jako je rýže a brambory, ozdobí studené pokrmy, především sýrové, lze je využít také při přípravě vaječných omelet, bylinkových másel. Do zeleninových salátů a dalších vhodných jídel lze připravit olej z „falešného šafránu“.
Květy afrikánu sušíme na zimu, uchováváme je v tmavých, skleněných kořenkách. Po usušení mají květy jemnější chuť, lze je přidávat do různých pokrmů jako koření, především ve spojení s tuky (lutein je rozpustný v tucích).
Na Wikipedii se můžeme dozvědět: „Lutein získává zvěř přímo či nepřímo díky rostlinné stravě. Nepřímý zisk je dán ukládáním luteinu v tucích organismů, které jsou pozřeny v rámci potravinového řetězce. Funkce luteinu je dána jeho antioxidačními účinky a pomáhá v pohlcování modré části viditelného světelného spektra. Jak lutein, tak zeaxantin jsou hromaděny v sítnici lidského oka, přičemž zeaxanthin se hromadí zejména ve žluté skvrně (macula lutea), zatímco lutein se vyskytuje spíše v sítnici jako takové. Lutein zřejmě plní v sítnici ochrannou úlohu proti poškozujícím důsledkům volných radikálů vznikajících díky aktivitě modré části viditelného spektra světla. Samotný lutein je lipofilní (tj. v tucích rozpustná) molekula, která je nerozpustná ve vodě (je hydrofobní).“
Recepty s květy aksamitníku: léčivá koupel, ochucený olej, bylinkové víno
Aksamitník – koupel na zmírnění revma
Hrst květů vložíme na noc do 1,5 l vody, ráno přivedeme k varu, necháme zchladnout, a poté přecedíme. Nálev přidáváme do koupele. Nálev lze použít také jako pleťová voda k čištění pleti.
Olej s aksamitníkem
Květy zalijeme olivovým olejem v poměru 1:1 (na jeden díl květů jeden díl oleje). Odložíme zhruba na tři týdny na tmavé místo a necháme macerovat. Poté olej dobře scedíme. Olej přidáváme nejen do pokrmů, je vhodný také jako olej masážní.
Bylinkové víno s aksamitníkem
Litr bílého vína přelijeme do větší skleněné nádoby s uzávěrem a přidáme dvě hrsti květů, pár kousků očištěného zázvoru (dle chuti), a pro zjemnění můžeme přidat vanilkový lusk nebo kousek skořice. Odložíme na tři týdny na tmavé chladné místo. Poté dobře přecedíme, dle chuti můžeme přidat trochu tekutého medu, případně malou sklenku bílého alkoholu (pro delší trvanlivost v případě, že vyrobíme větší množství bylinkového vína.) Bylinkové víno si dopřejeme malou skleničku denně.
Zdroj fotografie: Pixabay.com
Diskuze
PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?