Kopřivový sirup, tinktura a odvar – péče o vlasy

KOPŘIVOVÝ SIRUP: Jedna lžíce kopřivového sirupu denně poslouží jako jarní omlazující a posilující očistná kůra. Kopřiva má výraznou chuť, komu nechutná kopřivový čaj, může si vyrobit sladký kopřivový sirup.

Ingredience: zhruba 80 až 100 mladých vrcholků kopřivy, 1,5 kg cukru, (zdravější variantou obyčejného bílého cukru je cukr třtinový), jeden citron, lžička kyseliny citronové.

Postup: čerstvou kopřivovou nať opláchneme a ihned umeleme nebo s trochou vody rozmělníme tyčovým mixérem. Kopřivovou hmotu odměříme a smícháme se stejným množstvím vody, přidáme kolečka z jednoho citronu a lžičku kyseliny citronové. Dvě až tři hodiny necháme odpočívat. Mezitím zahříváním rozpustíme 1,5 kg cukru v 1,5 l vody.

Kopřivový sirup je možné obohatit přidáním jedné hrsti květů pampelišek nebo sedmikrásek.

Kopřivový výluh dobře procedíme a smícháme s cukrovou vodou. Dáme na plotnu a přivedeme k varu, ihned sundáme, nevaříme. Sirup rozlijeme do menších skleněných lahviček (nejlépe z tmavého skla) se šroubovacím uzávěrem.

Péče o vlasy s kopřivou

Kopřivový odvar pro zdravé vlasy

Hrst listů kopřiv zalijeme čtvrt litrem vody a pět minut povaříme. Před koncem varu přidáme lžíci octa. Nálev přecedíme a opláchneme jím vlasy po umytí. Vlasy budou pružné a lesklé, kopřivový odvar zamezuje nadměrnému maštění vlasů.

Kopřivová tinktura

Pokrájené listy kopřivy vložíme do vhodné nádoby a zalijeme alkoholem. Necháme dva až tři týdny vyluhovat, potom vlasovou tinkturu přecedíme. Tinkturu používáme k masáži vlasové pokožky, kterou provádíme večer, nejlépe čtyřikrát týdně. Tinkturu nakapeme na pokožku a masírujeme po dobu alespoň pěti minut. Tinktura pomáhá eliminovat vypadávání vlasů.

Semínka kopřivy

Kopřivová semínka s chutí připomínající oříšky sbíráme od konce července do září. Obsahují vitaminy C, E, A, B. Jsou bohatá na draslík, železo a vápník a další cenné látky. Podporují trávení, zklidňují žlučník, zmírňují únavu, mírní stres, posilují kůži, nehty, vlasy. Semínka přidáváme do pomazánek, zeleninových salátů, polévek. Zdraví prospěšná jsou v kombinaci s medem: lžičku semínek smícháme se lžící medu. Nasbíraná semínka sušíme v tenké vrstvě, skladujeme v dobře uzavíratelné sklenici.

Bylinkové těstoviny se sýrem a kopřivou

Na olivovém oleji orestujeme na plátky pokrájený česnek, jakmile je česnek orestovaný přidáme dvě lžíce čerstvých, najemno nasekaných kopřiv (mladé vrcholové výhonky) a necháme je zpěnit. Poté ihned přidáme vařené těstoviny (vrtulky), okořeníme cayenským pepřem, mletou kurkumou a sušeným česnekem medvědím. Přidáme pokrájený sýr (niva, blaťácké zlato nebo gazdovská parenica). Sýr necháme za stálého míchání rozpustit, nakonec vmícháme čerstvou bazalku – množství dle chuti. Podáváme s olivami a rajčatovým salátem.

             Zdroj fotografie: Pixabay.com

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?