Kloktadlo z podbělu – afty, paradentóza
Podběl lékařský začíná kvést březen – duben, sbíráme čerstvě rozvité květy a volně rozložené v tenké vrstvě je sušíme. Podběl má protizánětlivé a dezinfekční vlastnosti.
Medonosný podběl kvete na jaře jako vůbec první bylinka, nejdříve vidíme zlatožluté květy, až později rostou od země růžice listů. Květy sbíráme nejlépe za slunečného dne.
Kloktadlo: vrchovatou lžíci sušeného podbělu dáme do malého šálku, zalijeme vroucí vodou a necháme stát pod pokličkou deset minut. Poté přecedíme přes sítko.
Použití: vlažné kloktadlo používáme na bolavé dásně, afty, problémy s paradentózou, bolesti v krku. Přidat můžeme také sušenou šalvěj a drcený hřebíček.
Podbělové kloktadlo je silné, neužíváme vnitřně!
Kloktadlo připravujeme pouze ze sušeného podbělu, ne z čerstvých květů. Takto připravený nálev můžeme použít také k omývání kůže postižené ekzémem. Ošetřujeme jím také špatně se hojící rány, nebo bolestivá revmatická místa.
Podbělový čaj: na zahleněné průdušky, nemoci dýchacích cest, na trávicí potíže, úpravu látkové výměny.
Poměr bylinky a vody na čaj: jednu lžíci podbělu zalijeme půl litrem vroucí vody, a necháme vyluhovat deset minut. Sladíme medem. Podběl můžeme kombinovat s natí mateřídoušky, květem divizny, a listem jitrocele. Vlažný čaj, vždy čerstvý, popíjíme dvakrát denně.
Zdroj fotografie: Pixabay.com
Diskuze
PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?