Zraněné srdce a marné čekání na opravdovou lásku

Dnes je pátek – den Venuše, a tak se můžeme zaměřit na vztahy a energie srdce. Srdce je křehký archiv emocí, který někdy připomíná popraskanou vázu: zdánlivě celistvou, ale s trhlinami, které nás něčím velmi osobitým upoutávají, a tak je odmítáme opravit. Zraněné srdce není jen metaforou pro odmítnutí nebo zradu, je to tichá kronika nadějí, jež zkameněly v bolest. Čekání na opravdovou lásku pak připomíná nekonečný tanec s vlastním stínem – pohyb bez cíle, kde každý krok prohlubuje pocit, že vytoužené spojení možná existuje jen jako iluze.

Zraněné srdce často vzniká z náznaků lásky, jež nikdy nedozrály v láskyplný vztah. Někdy je to láska jednostranná, jako květina rostoucí ve tmě, která nikdy nepozná slunce. Jindy je to prázdné místo po někom, kdo odešel, ale zanechal za sebou otisk svých dlaní v prachu vzpomínek. Bolest se neprojevuje jen slzami, je to tíha, která nutí srdce zpomalit, jako by každý úder připomínal: „Tady někde chybí kousek přívětivého nebe.“ Člověk se učí žít s absencí citů, s pocitem, že láska je jako mořská pěna – třebas krásná, ale v okamžiku dotyku mizí.

Čas je nelítostný svědek marného čekání na opravdovou lásku. Zpočátku je tu trpělivost, pak odevzdanost, nakonec rezignace. Člověk prochází životem s otázkou: „Proč zrovna já?“ a odpověď přichází jen v podobě tíživého ticha. Romantické představy o vlídném osudu, o náhodných setkáních se rozplývají, až zůstane holá realita: láska není matematická rovnice, kde úsilí zaručí výsledek. Někdy čekáme na někoho, kdo možná nikdy nepřijde, a čas mezitím splétá naše vlasy do šedivých pramenů.

Naděje pro lásku musí být čistá, zbavená iluzí. I když se opravdová láska může zdát jako hvězda, která nikdy nedoputuje na naši oblohu, zraněné srdce není důkazem prohry. Vzpomínky jsou mapou, jež nás naučila, že láska není jen o nalezení druhého, ale o pochopení vlastní hodnoty. A možná právě v okamžiku, kdy přestaneme čekat, pochopíme, že láska – v té nejčistší podobě – začíná odvahou dopřát sám sobě láskyplnou péči a žít s otevřeným srdcem.

Vnitřní dítě – cesta k sebepoznání a uzdravení

Téma vnitřní dítě je psychologickou záležitostí, která nám pomáhá pochopit naše emoce, sebe přijetí, zvyky a chování. Kdo je naše „vnitřní dítě“? Vnitřní dítě je metaforický obraz pro část naší osobnosti spojené s dětskými zážitky, emocemi a potřebami. Je obrazem toho, jak se vztahujeme sami k sobě. Symbolizuje vše, co jsme prožili v dětství – od radosti a kreativity až po traumata nebo pocity opuštění. Práce s vnitřním dítětem nám umožňuje lépe porozumět sobě samým, uzdravit staré rány a posílit zdravý vztah k vlastnímu potenciálu. Dítě v nás představuje širokou škálu možností, od nevinnosti duše až po neprojevený potenciál osobnosti.

Proč je vnitřní dítě důležité? Dětství je obdobím, kdy se formují naše vzorce chování, emoční reakce a přesvědčení o sobě samých. Pokud byly v této fázi potřeby dítěte (lásky, bezpečí, uznání) systematicky nenaplňovány, může to vést k problémům v dospělosti. Může se jednat například o nízké sebevědomí – nejsem dost dobrý. Problémy ve vztazích – strach z odmítnutí, závislost. Emoční výkyvy – impulzivita, potlačování hněvu nebo smutku. Naopak zdravě prožívané dětství posiluje schopnost radovat se z maličkostí, tvořivost a autenticitu.

Jak se projevuje zraněné vnitřní dítě? Kdy naše vnitřní dítě volá o pozornost?

Přehnané reakce na běžné situace – strach z konfliktů kvůli dětskému strachu z křiku. Sebekritika – vnitřní ozvěny hlasu rodičů, kteří nás srovnávali s ostatními. Tendence k únikům – přebíjení jídlem, workoholismus. Potíže s hranicemi – strach říct „ne“.

Jak vnitřní dítě uzdravit? Vytvořte bezpečný prostor pro dialog. Zkuste si představit své dětské já. Napište dopis, kde nabídnete pochopení: „Vidím tvůj strach. Už se nemusíš bát, jsem tu pro tebe.“ Představujte si a vizualizujte, jak utěšujete dítě v situaci, která vás trápí. Prohlížejte si fotky z vašeho dětství a připomínejte si, jaké jste tehdy měli potřeby. Kreslete si, tancujte nebo zpívejte – kreativita je přirozený jazyk vnitřního dítěte. Velmi důležité je zbavit se sebelítosti. Zkuste si dnes večer věnovat deset minut a zeptejte se sami sebe: „Co právě teď potřebuje moje vnitřní dítě?“

Usilujte o přijetí všeho, co jste v dětství postrádali. Pokud jste cítili nedostatek lásky, vědomě se učte sebelásce (pravidelným odpočinkem, péčí o své tělo, péčí o svůj duševní svět, pozitivními afirmacemi). Časem začnete k vnitřnímu dítěti přistupovat s něhou, zmírníte vnitřní konflikty a získáte větší klid. Jakmile přestanete své dětské bolesti odmítat a přijmete je, zbavíte se přehnané sebelítosti, duševní slabosti, emoční nevyzrálosti.

Vrcholem „vyléčení vnitřního dítěte“ může být vědomé sebe přijetí a návrat k autenticitě. Práce s vnitřním dítětem není o tom stát se naivními nebo infantilními. Jde o integrování všech částí sebe sama – včetně té zranitelné – abychom mohli žít plnohodnotný život. Podmínkou je – milovat sebe bez podmínek. Ve vztazích se nám přestane zrcadlit to, co v nás celé roky zůstávalo bolavé a nevyřešené. Jakmile se k tomuto bodu, byť jen přiblížíme, začneme se na vztahy dívat z jiného úhlu pohledu. Přestaneme „čekat na lásku“, láska si nás sama najde.

Komunikace a vztahové problémy

Soustředíme se na vztahové problémy, na odhalení důvodů pohasínající lásky. Například můžeme v myšlenkách neustále kontrolovat svého partnera, můžeme (bezdůvodně) žárlit, nebo myslet na to, jak nás nebaví se neustále hádat. V rozhádaném vztahu partneři očekávají, že změnit se má vždy ten druhý. Chyby nechce nikdo hledat u sebe. Hněv ale odpuzuje, a to dokonce už na molekulární úrovni, odpuzuje vše dobré, všechny pozitivní touhy. Pokud ze vztahu vyprchá hravost a společné snění, nastoupí mrzutost, soutěžení a nakonec lhostejnost. Nastane pasivní očekávání, co nám ten druhý ze sebe odevzdá, zapomínáme sami dávat. Dávání, radostné a hravé, je projevem vnitřní síly. A tato síla se aktivuje už na úrovni myšlenek a pocitů.

Přitažlivost a charisma člověka je dána jeho charakterovými vlastnostmi. Vyumělkované charisma je průhledné. Pokud není upřímnost vetkána přímo do podstaty člověka, na energetické úrovni si ,,falešné“ vyzařování uvědomíme – pouze v zamilovanosti leccos přehlížíme a odpouštíme. Ale zamilovanost ještě není láska. Láska, pokud není proměněna v nezištné přátelství, s sebou nese nedůvěru, spoustu nedorozumění a bolesti. Nesvoboda ve vztahu, kdy se jeden z partnerů snaží vstřebat toho druhého přímo do sebe, snaží se nárokovat si jeho mysl i srdce, vytlačuje lásku do pozadí. Pouze srdce otevřené pravdivému vztahu vstřebává a rozdává lásku bez připoutání.

Během meditace, pokud se dokážete myšlenkově zcela uklidnit, si pokládejte ty správné otázky. Co se skrývá ve vašem vědomí v tuto chvíli? Vnímáte, nad čím přemýšlíte? Skutečně to vnímáte? Vnímat, nad čím přemýšlím, je nesmírně důležité. Často přemýšlíme stereotypně, někdy dokonce od okamžiku, kdy ráno otevřeme oči až do večera. Jaké emoce, pocity a myšlenky právě teď tvoří to, co se zjeví v budoucím čase? Čím právě teď ovlivňujete vlastní elektromagnetické pole? Nebo magnetické, přitažlivé či odpudivé pole někoho jiného, případně nějaké události, kterou očekáváte?

PÁTEK je vhodný pro řešení záležitostí týkajících se lásky a partnerství

Pátek je den vhodný pro pokládání otázek týkajících se přátelství, spolupráce, kolegiality, zdvořilosti, flirtování. Tento den otevírá dveře k novému vztahu. Nejen pro ženy je vhodný pro péči o tělo, zdokonalování vzhledu a přitažlivosti. Pečujeme také o vnitřní krásu, její energie je velmi křehká a éterická, obyčejným pohledem ji nelze spatřit. Máme-li co dělat s netaktností, lhostejností, leností nebo váhavostí, můžeme o těchto povahových rysech meditovat. Důležité je uvědomovat si, že každým záměrem, byť jen myšlenkovým, manifestujeme vlastní budoucnost, která se dříve nebo později projeví v realitě, někdy i nečekaně překvapivým zhmotněním myšlenek a představ.

Pátek je zasvěcen planetě Venuši. Venuše je nejjasnější planeta, velmi uctívaná dávnými Aztéky, považovali ji za symbol života (Jitřenka) a smrti (Večernice). Tato velevážená hvězda je zasvěcená Velkému opeřenému hadovi – jednomu z aztéckých bohů. Jitřenka otevírá brány nového dne, Večernice otevírá brány noci. Ze slovanské mytologie ji známe jako Krasopaní, je to ranní a večerní Zora, Zornička.

Udělejte si radost – balíček TRANSFORMAČNÍCH KARET a nová KNIHA „Moudrost vnitřní Čarodějky“

Venuše je ztělesněním lásky, přátelství, krásy, něhy, smyslnosti, harmonie, uměleckého cítění, extravagance. Stejně tak řecká bohyně Afrodita – bohyně lásky a krásy. Venuše představuje intelekt v rovnováze s životní moudrostí, spojuje duši a hmotu. Energie Venuše souvisí s hudbou, výtvarným uměním, poezií. Souvisí s principem ženství, s uměním zušlechtit hmotu a pozemské věci vnímat s nadhledem, vidět krásu i ve zdánlivé obyčejnosti. Jedná se o sjednocení hmoty a ducha na vyšší úrovni.

Pokud hledáte lásku a toužíte po plnohodnotném vztahu, pro manifestaci přání zvolte pátek. Stejně tak chystáte-li svatbu, oslovte Venuši, patronku lásky. Pamatujte však, že láska se nedá vynutit žádným, dokonce ani dobře míněným kouzlem, proto se vyhýbáme přímému ovlivňování druhých osob. Účinným rezonátorem je srdcové eso, soška nebo obrázek bohyně Afrodity, tři rudé růže. Vůně pro Venuši: růže, vanilka. Směs pro vykuřování: sušené květenství lilie, šeříku, růže, sušené větvičky myrty, kousek skořice a sušené pomerančové kůry, pár semínek koriandru.

Láska, přátelství, věrnost: bohyně Afrodita nebo řecký bůh lásky Eros. Afroditě je zasvěcena myrta, svatební rostlina. Chystáte-li svatbu požádejte o ochranu anděla Raphaela. Meditujte s energií karty Zamilovaní nebo Slunce. Pro rodinné štěstí zvolte kartu Císařovna nebo Svět. Císařovna symbolizuje přirozený růst, naplněný potenciál, žehná vztahům a sňatkům, mateřství.

Pro páteční náladu je charakteristická energie oranžové barvy. Oranžová je barvou hlubokých vhledů, sebe zasvěcení, odhodlání, důvěry, přijetí, bdělé pozornosti, blaženosti, trpělivosti. Pokud jste se narodili v pátek, může na vás zvláštním a výrazným způsobem působit energie oranžové barvy. V pátek si můžete zapálit svíčku oranžové barvy, pozorovat plamínek svíčky a vyslat energii pozitivní myšlenky v okamžiku, kdy energií vzduchu a svým dechem plamínek uhasíte.

Láska nemá protiklad

Láska nemá protiklad, rčení, že opakem lásky je nenávist patří do jiné sféry bytí. Láska, jako primární energie, je čistá síla. Nenávist nepatří do stejné esence bytí. Je to spíše zvrácená forma energie, parazitující na absenci lásky, zkalená a jedovatá. Láska je aktivní tvoření, budování, propojování. Nenávist je destrukce, rozklad, oddělování. Jsou to dvě naprosto odlišné kvality, existující na různých úrovních reality.

Představte si tmu. Není to protiklad světla, nýbrž jeho absence. Když zapálíte svíčku, tma jednoduše zmizí. Podobně je tomu s láskou a nenávistí. Nenávist není temnota, která by stála proti světlu lásky. Je to spíše prázdnota, vakuum, které láska svým příchodem zaplňuje.

Láska je čistá síla, nezatížená dualitou. Je to esence jednoty, která přesahuje protiklady. Proto nelze lásku postavit do opozice s nenávistí. Nenávist je odchylka, zranění, narušení přirozeného stavu bytí, kterým je láska. Láska je primární, prvotní, všudypřítomná. Je to síla, která drží pohromadě atomy i galaxie, která inspiruje umělce a léčí zlomená srdce.

Nehledejme tedy protiklad lásky v temných zákoutích nenávisti. Hledejme spíše způsoby, jak tuto čistou sílu v sobě probudit a vyzařovat. Protože v konečném důsledku je láska jediná skutečnost a vše ostatní je jen stínem její nezměrné záře.

Související články: S manifestací záměru souvisí energie dnů v týdnu, Citové bariéry a vznik životních vzorců, Vnitřní dítě – dovolme si vrátit se ve vzpomínkách do opojného stavu dětských let 

Tvořivé esence vědomého bytí – inspirativní čtení pro volný, odpočinkový čas
Líbí se vám články Psychologie chaosu a rádi se k jejich obsahu vracíte, přináší vám informace, které jsou pro vás něčím hodnotné? Možná se rádi alespoň na chvilku odpoutáte od vnějších záležitostí a ponoříte se do zajímavého čtení. Pokud tomu tak je, můžete mou tvorbu podpořit zakoupením elektronických knih v e-shopu Psychologie chaosu. Nebo objednáním tištěných knih přímo v nakladatelství ANAG, nebo v nakladatelství Nová Forma. Případně můžete podpořit provoz webových stránek formou finančního daru. Za případnou podporu předem ♥DĚKUJI♥

PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?