Bohyně Měsíce, ženská energie
Tak jako další měsíční bohyně přináší ženám sílu a vizionářství – ochránkyně čarodějek a žen germánská bohyně Freya. Je zajímavé, že třináctý den v měsíci uctívali staří Germáni ale i Římané jako den přinášející štěstí, tento den byl zasvěcen ženské energii, velké přírodní Bohyni. Čarodějky uctívají číslo třináct, pokud se má sejít k rituálu početnější skupina, tradiční počet členů je právě třináct. Mužskou energii v pohanské víře zastupovalo Slunce a dvanáctiměsíční kalendář. Ženská energie je zastoupena Měsícem a lunárním kalendářem, který čítá třináct měsíců po dvaceti osmi dnech. (Pověra, že pátek třináctého přináší smůlu, vznikla až v souvislosti s křesťanstvím, kdy v pátek třináctého byl údajně ukřižován Ježíš.)
Měsíc představuje vše, co je ženské
Měsíční bohyně mají stejně jako Luna mnoho tváří a jsou si v mnohém podobné, mají kladné i záporné vlastnosti, představují svět pozemský i podsvětí. Napojíme se především na jejich pozitivní energie. Vzýváme je s úctou, žádáme je o rady a požehnání. Snad všechny kultury na světě uctívaly měsíční bohyně, nespoutaný rozvoj života, růst, plodnost, ženskost a lásku. Luna, jako třpytivý drahokam noci, je považována za krásku nebes či Matku hvězd. Luna nám přináší poznání, že pouhé vědomí samo o sobě, bez citu a emocí, není schopno dalšího rozvoje. Nebylo by schopno uvědomit si sounáležitost všeho se vším, vzájemnou sounáležitost všech bytostí.
Neustálou proměnlivostí Měsíc symbolizuje cyklické kruhy věčného života. Nekonečný koloběh smrti a znovuzrození, ztělesňuje vše, co je skryté, nepřehledné, rozmarné, vrtošivé. Zároveň připomíná nekonečné možnosti lidské fantazie a obrazotvornosti. Pokud jsou aspekty v člověku dané Sluncem (mužská energie) a Měsícem (ženská energie) v harmonii a vzájemně se pozitivně doplňují, potom nastává soulad mezi tělem, duší a Duchem. Měsíc je protikladem Slunce.
Měsíční bohyně a vhodné rezonátory
Bohyně Freya (germánská)
Freya je bohyně lásky, sexuality a plodnosti, fantazie a inspirace. Ochránkyně zvířat a královna květin. Bohyně čarodějek a především noční, měsíční magie. Jako dcera boha moře je symbolem odvahy, samostatnosti a nezávislosti. Její energie má mimořádnou sílu v jarních měsících, je jí zasvěcena kočka, motýl, vlaštovka, sokol. V bájích je zahalena do pláště ze sokolího peří. Překlad jejího jména jednoduše znamená – paní nebo žena. Jejím dnem je pátek. Germánská bohyně Freya se shoduje s římskou bohyní lásky a jara Venuší. Budete-li vzývat bohyni Freyu, královnu noci se zlatými vlasy, ozdobte se korálky z jantaru. Jako obětinu darujte med. Květiny: růže, petrklíč, fialky a další jarní květy.
Bohyně Isis (egyptská)
Energie bohyně Isis je jemná, mateřská, uklidňující, je strážkyní hvězdného nebe. Je bohyní přírody, úplňku, manželství, mateřství, plodnosti a zrození, kouzel a léčitelství. Někdy je vyobrazovaná s křídly, kterými objímá své děti a chrání je před zlem. Je považována za hadí královnu a vládkyni podsvětí. Jedná se o jednu z nejvíce uctívaných a milovaných bohyní. Vzýváme ji, pokud potřebuje uklidnit emoce a vyjasnit si pocity, především za úplňku. Květiny: rudá růže. Barva: modrá, zelená, černá, zlatá. Isidě náleží při rituálu zapálení zelené svíce. Zelená symbolizuje jaro, plodnost, znovuzrození, je dokonce barvou pentagramu. Vůně: růže, myrha. Zvíře: kočka.
Bohyně Bastet (egyptská)
Bastet je přátelská bohyně s kočičí povahou, jejím symbolem jsou kočkovité šelmy, někdy ji můžeme vidět v podobě lvice. Je laskavou bohyní se silnou ženskou energií, bývá nazývána ,,Měsíčním okem“. Má velmi ráda vůně, proto jimi při obřadu nešetříme, uctíme ji také tancem a hrou na flétnu.
Bohyně Maat (egyptská)
Maat je bohyní vesmírného řádu, mravnosti, spravedlnosti a pravdy. Maat je dcerou slunečního boha Re. Je zobrazována s čelenkou z pštrosích per, v ruce drží klíč Nilu, symbol života – kříž Anch. Pštrosí pero, symbol pravdy, se kladlo na misky vah společně se srdcem zemřelých, kdy se v síni pravdy vážilo ,,svědomí“ každé bytosti odcházející na věčnost.
Bohyně Artemis (řecká)
Ohnivá bohyně, nespoutaná čarodějka, představitelka ženské nezávislosti, vládkyně přírody. Sestra slunečního boha Apollóna je velmi krásná, její energie je silná, spravedlivá, svobodná a nezkrotná. Vzýváme ji hlavně za novoluní. Je ochránkyní zvířat, strážkyní divočiny. Bohyni mateřství vzýváme při porodu a k ochraně novorozeňat. Vzýváme ji u přírodních pramenů.
Bohyně Persefona (řecká)
Persefona, bohyně podsvětí i světa živých. Od jara do podzimu se stará o pozemský svět, na podzim se vrací do temné říše podsvětí. Symbolem Persefoné je granátové jablko, z kterého okusila zrníčka moudrosti a posvátného vědění, když pobývala v podsvětí. Granátové jablko je symbolem moudrosti, která je dostupná pouze zasvěceným. Proto je odsouzena trávit zde temnou polovinu roku. Vzýváme ji nejčastěji na jaře a na podzim. Obětiny: jarní květiny, granátové jablko, obilné klasy.
Bohyně Héra (řecká)
Héra je měsíční bohyně a zároveň vládkyně řeckého panteonu. Je nejvyšší bohyní na Olympu a manželkou slunečního boha Dia. Dohlíží na přírodní rytmy a běh pozemského času. Má na starosti všechny vodní toky, jezera, řeky a moře. Je ochránkyní žen a manželek, dohlíží na mateřství a plodnost. Ochraňuje také pole, ovce, koně a všechen dobytek.
Bohyně Athéna (řecká)
Athéna je dcera nejvyššího slunečního boha Dia. Je bohyní moudrosti, léčitelství, umění, řemesel a války. Je ochránkyní lidu a řeckých měst, je jí zasvěcen Akropolis, jejím posvátným stromem je olivovník. Zvíře: sova.
Bohyně Afrodita (řecká)
Afrodita je krásná a půvabná, vášnivá a smyslná bohyně lásky, sexuality a pozemských radostí. Je symbolem rovnováhy, sebeúcty, krásy, erotiky, romantiky. Její jméno v překladu znamená ,,Zrozena z pěny“, je spojována s mořem a vodou. Afrodita je dcerou nebe i země, jejími živly jsou voda a vzduch. Afrodita je ochránkyní ženství a především děvčat v dospívání, učí je odpovědnosti ale i zdravé sebelásce. Vzýváme ji hlavně v období přibývajícího Měsíce. Žádáme ji o radu vždy, když hledáme sebe sama. Ideální místo pro rituály s Afroditou jsou mořské pláže, růžová arboreta. Jednou za rok tato bohyně sestupuje z nebes, přichází s Večernicí a celou noc se koupe v moři. Znovuzrozená, krásná a mladá odchází za svítání v okamžiku, kdy se na obloze objevuje Jitřenka. Květiny: růže a všechny s plnými, bohatými květy jako jsou kamélie. Vůně: růže, vanilka, santálové dřevo, rozmarýna. Barva svíce: smyslné odstíny růžové a světle červené.
Bohyně Diana (římská)
Diana je bohyně všech žen a čarodějek, plodnosti, lovu a úrodnosti. Je královnou divočiny, hor a lesů, Luny a hvězd. Bývá vyobrazená v loveckém šatu s lukem v ruce nebo v krátké bílé tunice, její čelenku zdobí srpek Měsíce. Její energie je podobná bohyni Artemis, je nezávislá a sebevědomá.
Můžeme ji vzývat například v rámci svatebních příprav, před otěhotněním, během těhotenství a při porodu. Dianu vzýváme před jakýmkoliv rituálním spojením s přírodou. Vzýváme ji nejlépe v posvátné přírodě, v zelených hájích nebo u vzrostlých stromů. Její aktivita nabývá na síle především zvečera a v noci, proto ji vzýváme v rámci nočních rituálů. Skrze ni můžeme navázat kontakt s přírodními duchy, astrálními bytostmi, dušemi zemřelých.
Venuše (římská)
Venuše je bohyně lásky, duchovní lásky, plodnosti, věrnosti, manželství. Je symbolem jarní očisty a znovuzrození přírody. Přináší štěstí a harmonii do partnerských vztahů i do života, nastoluje zklidnění rozjitřených vášní, urovnává mezilidské vztahy, napravuje nedorozumění, učí odpouštět, učí milovat nesobecky a nepodmíněně. Má na starosti přírodu, zahrady, arboreta, pole, louky, vinice, sady. Je královnou květin. Má podobné atributy jako její řecká kolegyně Afrodita, její energie je však jemnější. Stejně tak se narodila z hlubin moře a je spojována s Jitřenkou a Večernicí. Vzýváme ji hlavně v období přibývajícího Měsíce. Květiny: růže, pivoňky, kamélie. Vůně: růže, vanilka, santálové dřevo. Barvy: pastelové, zelenkavá, růžová, lila, meruňková, modrá.
Bohyně Inanna ( sumerská)
Inanna je královna nebes a Země, dcera Luny, strážkyně stromu života (hadí energie). Je bohyní transformace, znovuzrození a plodnosti, vládne tedy všem lunárním fázím. Je paní bouře a vládkyní přírodních cyklů, dohlíží na roční období, tak i na úrodu. Inanna je především bohyní sexuality. Je předchůdkyní Venuše a Afrodity, mají tudíž podobnou symboliku. Stejně jako tyto pozdější bohyně je symbolem Jitřenky a Večernice. Při rituálech ji uctíváme tancem a hrou na tamburínu. Vůně: kadidlo, myrha, santálové dřevo, růže, vanilka. Obětiny: datle, fíky, olivy, zralý klas obilí, jablka, chléb.
Bohyně Vesna (staroslovanská)
Staroslovanská bohyně Vesna je éterickou, jemnou bytostí, představuje mladou dívku – archetyp panny. Je bohyní jara, ohnivého mládí, radosti, tvořivosti, života a lásky. Dívkám a ženám přináší inspiraci být vždy sama sebou, být usměvavá, společenská, na duši i na srdci věčně mladá. Je patronkou dívek v čase dospívání. Je nespoutaná, veselá, rozesmátá a nestárnoucí. Krásnou bohyni Vesnu s dlouhými rozevlátými vlasy můžeme zahlédnout, jak si prozpěvuje a bosá tančí v záplavě jarních květů, v slunečním jasu za doprovodu veselého švitoření skřivanů a pronikavého hlasu kukačky. Ledová královna se před jejím veselím dává na ústup. Jejím stromem je bříza, rituály na počest bohyně Vesny provádíme nejlépe v březovém háji. Vesna je také ochránkyní studánek, přírodě přináší první jarní déšť. Barvy: zelená, žlutá, bílá. Zvíře: zajíc, skřivan, kukačka. Symbol: vejce, jarní květy, bříza.
Milovat sám sebe znamená být milován
Nejznámější slovanské bohyně: Vesna (dívka, panna), Živa (matka), Morana (stařena), představují ženský princip, základ života. Měsíční bohyně představují cykličnost zrození, života a smrti.
VZÝVÁNÍ MĚSÍČNÍ BOHYNĚ
Měsíční rituál provedený v blízkosti vodního toku, případně v rituálním kruhu vytvořeném před vchodem do jeskyně, má nezaměnitelnou moc a sílu. Nemáte-li k takovému kroku odvahu, postačí pokud si dokážete podobné prostředí dobře vizualizovat. Posaďte se doprostřed rituálního kruhu a chvilku medituje. Soustřeďte se na klidné a pomalé dýchání. Vnitřním zrakem si vizualizujte magickou noční krajinu ozářenou mléčným světlem. Zavřete oči a představujte si, jak krásná královna nebes Seléné sestoupí z hvězd na stříbrném kočáře taženém koňmi a kouzelnou svítilnou zaplaví krajinu zářivým světlem. Počkejte na okamžik, kdy pocítíte příval její mocné energie a vnitřním zrakem živě spatříte kouzelné měsíční světlo – potom vyslovte svůj záměr, dotaz nebo přání.
Bohyně Seléné (řecká)
Seléné je příznivkyně romantické lásky, její energie je mateřská, vlídná, chápající. Dohlíží na pravidelné putování Měsíce po obloze. Vzýváme ji především za úplňku. V prastarých příbězích je sestrou slunečního boha Helia.
Během rituálu a v následujícím čase bez pochyb věřte, že jste v péči měsíční bohyně. V domácím prostředí, nejlépe v rituální místnosti se můžete obléci do dlouhých bílých šatů a ozdobit se stříbrnými šperky. Pokud toužíte svá kouzla dovést k dokonalosti namalujte si na čelo stříbrný půlměsíc – stejný znak zdobí čelo Seléné. Při vzývání této měsíční bohyně použijte jako rezonátor měsíční kámen selenit.
Vzývám Tě spanilá bohyně
Spanilá královno noci. Na stříbrné niti noční temnotou,
zahalená měsíčním světlem, posíláš všechna přání
světlem vědomí. A květy leknínů mlčí.
Ty znáš cestu do hlubin duše, od vědomí k nevědomí.
Zahalená závojem večerní mlhy, od úplňku k novoluní.
Ty znáš tajemství ranní rosy. Korálky slov zbloudilých duší,
odvěké prasíly, navlékáš na břehu jezera.
Krásná bohyně Seléné
Rezonátory vhodné pro rituál
Podle povahy rituálního záměru zvolíme vhodné rezonátory. Rostliny, plody, květy, kamínky, mušle, obrázky, sošky, vůně a barvy. A den v týdnu, kdy bude rituál uskutečněn. Vzýváme-li bohyni Seléné v zájmu romantické lásky, uctíme ji růžovou svící a květy růží v barvě červené. Ideální je provést kouzla lásky za jasné měsíční noci, v rituálním kruhu přímo v blízkosti rozkvetlých záhonků růží. Nebo kruh vyznačíme okvětními plátky růží. Připravíme zaříkadlo, které vyjádří náš záměr, ovšem takovou formou, která nebude ovlivňovat ničí svobodnou vůli. Láska se nedá vynutit ani dobře míněným kouzlem. Začínáme kouzlit opatrně a s rozvahou, postupně své magické schopnosti zdokonalujeme. Magie je práce s energií, kdy se nic nesmí provádět nahodile a jen tak pro zábavu, na lehkomyslnost bychom mohli neblaze doplatit.
Na cíle či přání je nutno se svědomitě soustředit, vědomě přitáhnout do osobního energetického pole či rituálního místa co nejvíce kosmické energie. Vše dobře promyslíme a připravíme, abychom v ten nejméně vhodný okamžik již neplýtvali energií na zbytečné myšlenky a pohyby. Soustředíme se na emoce a nadšení, doslova si vše barevně vizualizujeme a užíváme si emoce radosti z dosaženého cíle. Náš záměr nesmí být založen na sobectví, bezohlednosti a čistě prospěchářské motivaci. Činnost takto ovlivněná se může otočit proti nám, nepokoušejme zbytečně osud, ať už v praktické magii nebo v běžném životě. Potřebujete-li se například zbavit negativního vlivu jiné osoby, vždy tak učiňte s čistou myslí oproštěnou od zloby, výčitek, temné vášně nebo dokonce pomstychtivosti. Kladného výsledku docílíte pozitivním přístupem, bez negativního ovlivňování sebe nebo druhých.
Eshop – INSPIRACE PRO SPOKOJENÝ ŽIVOT
(Poznámka: Senelogie je vědecké pojmenování pro nauku o Měsíci. Název je odvozen podle měsíční bohyně Selené. Zde je vidět, že i věda občas nenápadně zabrousí do magických sfér.)
PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?
Zdroj fotografie: Pixabay.com
Diskuze
PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?