Borůvky – hvězdné plody indiánů

Brusnice borůvka nebo lidově borůvky patří do čeledi vřesovcovitých. Pocházejí ze Severní Ameriky a východní Asie. Borůvky jsou v Severní Americe jedním z pouhých tří domorodých druhů bobulovin, kromě nich ještě brusinky a réva liščí. Původní Američané sbírali černomodré bobule s voskovitým povrchem v lesích a močálech po generace, jejich šťávu používali k barvení oděvů. Mimo jiné také věřili, že borůvky mají kouzelnou moc, a vyprávěli příběhy o tom, že Velký Duch seslal lidem „hvězdné plody“, aby jimi v dobách nedostatku krmili své děti. V krajích obývaných Kelty se borůvkám říkalo „léčivé druidské bobule“. Černice, černá jahoda, čičiretka, hafery, mystovka nebo hejprle, to jsou lidové názvy pro borůvky. Slovensky se borůvka řekne čučoriedka.

Proč bychom měli borůvky jíst?

Borůvky jsou považovány za superpotravinu, jedná o lahodné ovoce s prospěšnými účinky na zdraví. Lesní borůvky obsahují méně vody a jsou menší, ale chuťově bohatší než šlechtěné odrůdy, obsahují více živin. Lesní borůvky jsou bohaté na fytochemikálie, jako je kyselina fenolová a antokyany (barviva, která mají na svědomí modř borůvek), jedná se o přírodní látky, které preventivně působí proti poškozování buněk vlivem volných radikálů. Borůvky obsahují draslík, železo, hořčík, mangan, fosfor a další minerální látky. Obsahují také spoustu vlákniny, vitaminy skupiny B, vitamin C a provitamin A. Všechny tyto látky podporují přirozenou obranyschopnost organismu, antioxidanty obsažené v borůvkách zlepšují činnost mozku, působí proti stresu, podporují imunitu.

Podobně jako brusinky obsahují i borůvky sloučeniny, které zabraňují bakteriím odpovědným za infekce močového ústrojí napadnout močový měchýř. Chuťově výborné plody borůvek pomáhají zvládat ranní nevolnost, léčí kašel a ulevují od nepříjemných bolestí hlavy. Z lístků se už v dávných dobách připravoval čaj, o němž se věřilo, že pročišťuje krev. Čaj ze sušených borůvkových listů pomáhá při léčbě diabetu.

Čerstvé bobule těchto úžasných lesních plodů chutnají mírně nakysle, oblíbené jsou na koláčích, v dezertech, zavařeninách a cukrovinkách. Staročeské lívance s domácí borůvkovou marmeládou a se šlehačkou jsou nezapomenutelnou delikatesou, stejně jako jedinečný borůvkový koláč s máslovou drobenkou. (Borůvky miluji, jejich sběr je sice trošku dřina – v tu chvíli jim říkám „modřinky“, ale jejich chuť je prostě „meditační“, stačí čerstvé lesní borůvky rozmačkat s cukrem a promíchat se zakysanou smetanou – a rázem se ocitám v sedmém nebi.) Výborná je kombinace borůvek, malin a ostružin. Ve střední Evropě se z borůvek dělá víno, oblíbené jak pro lahodnou chuť, tak pro podpůrné léčebné účinky.

Konzumace borůvek posiluje imunitu, dodává energii a pomáhá odbourávat stres

Borůvky navíc ještě pomáhají udržovat pevnost cévních stěn. Na průjem působí sušené plody, na zácpu čerstvé plody, vzhledem k obsahu pektinu (rozpustná vláknina). Preventivně působí čerstvé plody borůvek také proti šerosleposti, regenerují oční sítnici, vzhledem k obsahu železa a vitaminu C. Taniny obsažené v borůvkách mají vliv na podpůrné léčení zánětlivých potíží spojených s trávicím traktem. Polyfenoly obsažené v těchto plodech mají protibakteriální účinky.

Sušené borůvky

Použijeme jako podpůrný prostředek k léčení průjmu. Sušené borůvky se žvýkají, nebo se z nich připravuje macerát za studena, případně nálev (čaj). Sušené borůvky mají výrazné stavěcí účinky, přehnané množství může způsobit zácpu.

Nálev z plodů borůvek

Použijeme 3-4 lžičky sušených bobulí na hrnek čaje, zalijeme je vroucí vodou, a necháme 4-5 hodin macerovat. Nálev si rozdělíme na tři díly, užíváme třikrát denně vždy před jídlem.

Odvar z borůvek

Jednu lžíci sušených borůvek zalijeme dvěma sklenicemi vody a pomalu vaříme dokud se polovina vody neodpaří. Potom tekutinu scedíme, vychladlý odvar použijeme k výplachům ústní dutiny, nebo jako kloktadlo. Odvar z borůvek také poslouží k výplachům úst a hrdla při angíně a nachlazení. Také čerstvá borůvková šťáva léčí potíže dutiny ústní.

Borůvky ve vlastní šťávě

Zavařovací sklenici naplníme do 3/4 borůvkami, setřeseme a přidáme lžíci cukru. Poté přidáme další borůvky až po okraj, setřeseme a přidáme druhou lžíci cukru. Sklenice zavíčkujeme a sterilujeme 40 minut při 85°.

Borůvkový džem nastavený kousky jablek

Borůvky (500 g) omyjeme, oloupaná a jádřinců zbavená jablka (500 g) nakrájíme na malé kousky. Ovoce přivedeme k varu, přidáme cukr (1 balení želírovacího cukru) a za stálého míchání vaříme zhruba 3 minuty. Uvařeným džemem ihned plníme sklenice, dobře zavíčkujeme, a bez prodlení na 5 minut otočíme dnem vzhůru. Takto připravený džem již nemusíme sterilovat. Chuť jablek téměř nenaruší výraznou chuť borůvek.

Borůvkové nanuky s tvarohem

Najemno rozmixujeme 400 g čerstvých lesních borůvek, přidáme 100 g zakysané smetany, 100 g měkkého tvarohu, jeden vanilkový cukr a lžíci tekutého medu. Směs našleháme dohladka, potom  přelijeme do formiček na nanuky a dáme do mrazničky (nejméně na 4 hod.). Před podáním necháme nanuky ve formičce trochu povolit.

Borůvkový likér

Ingredience: 1 litr čerstvé borůvkové šťávy, 3/4 litru čistého lihu, 1 dcl skořicové tinktury s příchutí badyánu.

Postup: nejlépe pomocí odšťavňovače si připravíme čerstvou borůvkovou šťávu, kterou ještě přefiltrujeme přes jemné síto nebo plátno. Přidáme 2 dcl vody, 0,5 kg cukru a svaříme. Po vychladnutí smícháme s lihem a ochutíme kořeněnou tinkturou připravenou ze skořice a badyánu. Hotový likér přelijeme do skleněných láhví se šroubovacím uzávěrem. Množství cukru můžete přizpůsobit vlastní chuti.

Kořeněná tinktura ze skořice a badyánu

Tato tinktura je universální, použitelná dle chuti do ovocných likérů (malinových, jahodových, ostružinových, višňových, meruňkových). Tinkturu je nutné připravit dva měsíce předem, než začnou dozrávat první letní plody, (nebo za dlouhých zimních večerů).

Postup: do 2 dcl lihu dáme na dva měsíce macerovat dva větší kousky celé skořice, jeden celý badyán a jeden kousek hřebíčku. Pro svěžejší chuť můžete kromě koření přidat buď snítku máty nebo meduňky.

Související článek: Vynikající borůvkový likér se skořicí

 Zdroj fotografií: Pixabay.com

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?