Heřmánek pravý nejen na žaludeční nevolnost
Heřmánek pravý, lidově zvaný „rumanček pravý“, je uctívanou sluneční bylinou, ve starověkém Egyptě je považovaný za květinu boha Slunce. Kvete od jara do podzimu, květy jsou symbolem pokory, skromnosti a nezištné pomoci. Květy příjemně voní, pokud se ocitneme v přírodě v jeho blízkosti ovane nás velice jemná, mírně sladká vůně. Vůně heřmánku odstraňuje stres a napětí, k tomu je vhodné zhluboka vdechovat heřmánkové výpary. Heřmánkový éterický olej uklidní cholerické povahy, zmírní stres a navodí vnitřní pocit vyrovnanosti. Heřmánek přidáváme také do bylinných vykuřovacích směsí.
K vnitřnímu použití se sbírají pouze květy bez lístků (bílé okvětí se žlutým středem), stonky květů mohou být maximálně 2 cm dlouhé. Na koupele, vhodné k ošetření drobných povrchových zranění, nebo jen k příjemné relaxaci, je možné usušit květy i se zelenými lístky.
Heřmánek pravý je snadno zaměnitelný s podobnou rostlinou (rmen voňavý)
Pokud si nebudete jistí, zda se při sběru bylinky jedná o heřmánek, rozlomte žlutý střed květu, pokud je lůžko květu duté, jedná se o heřmánek pravý. Heřmánek se sbírá v době plného rozkvětu, za slunečného (nikoliv deštivého) počasí, nejlépe v dopoledních hodinách. Během sušení ve stínu se květy neobrací, jsou velmi křehké, proto je sušíme v tenké vrstvě. Bylinka se skladuje ve skleněných, dobře uzavíratelných nádobách (květy nesmí navlhnout). Heřmánek obsahuje flavonoidy, slizové látky a silice.
Zdroj fotografie: Pixabay.com
Heřmánkový čaj
2 lžičky sušených květů heřmánku zalijeme šálkem vroucí vody. Necháme odstát 10 až 15 minut a poté scedíme. Doporučená dávka jsou až tři šálky čaje za den (před jídlem), čaj připravujeme vždy čerstvý a popíjíme jej teplý a jen mírně slazený. Pro děti připravujeme slabší čaj: 1 lžička sušených květů na šálek vroucí vody. Lžička hotového čaje se může přidat do lahvičky s mlékem pro kojence.
Heřmánkový čaj příznivě tiší žaludeční nevolnost, pomáhá léčit chronické žaludeční potíže, především pokud se užívá pravidelně po několik týdnů. Heřmánek obsahuje látku uvolňující křeče hladkého svalstva, působí protizánětlivě, pro své protikřečové účinky je vhodný také při bolestivé menstruaci, a při průjmových onemocněních, zánětech močových cest. Dobře přecezený čaj, působící také dezinfekčně, můžeme použít k omývání očí nebo jako oční kapky při zánětu spojivek. Při nadýmání je vhodné heřmánek kombinovat s anýzem a mátou. Při chřipce heřmánkový čaj podporuje pocení.
Heřmánkový nálev pro vnější použití
Nálev můžeme připravit silnější, používáme na zklidnění podrážděné pokožky, při kožních vyrážkách, případně jako kloktadlo k ošetření zánětů dutiny ústní a hrtanu, včetně bolesti zubů. Obklady a koupele s heřmánkem urychlují hojení a brání vzniku jizev. Nálev poslouží také jako inhalace při rýmě, koupel při nadměrném pocení nohou, koupel při hemeroidech, při revmatismu a bolestech v zádech.
Účinná směs do koupele s heřmánkem
50 g heřmánku, 100 g přesličky, 50 g jalovčinek, 700 g borového jehličí. Směs těchto přírodních surovin vložíme do pěti litrů vody a na mírném plameni vaříme jednu hodinu. Poté přecedíme a odvar vlijeme do lázně.
Heřmánková mast
Čerstvé heřmánkové květy, zhruba dvě vrchovaté hrsti, vložíme do rozpuštěného, horkého, nesoleného sádla. Necháme pouze vzkypět a ihned odstavíme z plotny, necháme odležet do druhého dne. Poté sádlo pozvolna, mírně zahřejeme, vylisujeme – nejlépe přes jemné plátno, které vložíme do sítka. Rozehřejeme trochu včelího vosku, promícháme s heřmánkovým sádlem, vše přelijeme do menších uzavíratelných nádobek a heřmánkovou mast necháme ztuhnout.
Eshop – INSPIRACE PRO ŽIVOT
Zdroj fotografie: Pixabay.com
Diskuze
PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?