Jetel luční – bylinka nejen pro ženy
Jetel luční, jehož červené květy příjemně voní, bývá jako léčivá bylinka často přehlížený, přitom díky estrogenním látkám (fytoestrogenny) je vhodný do čajových směsí obsahujících účinné bylinky na menopauzu (nespavost, návaly horka, pocity nevolnosti, nespavost, deprese). Kromě estrogenních látek jetel dále obsahuje vitaminy A, C, B1, B6, B12, vápník, hořčík, železo, třísloviny, organické kyseliny, flavonová barviva, pryskyřičné a další účinné léčivé látky.
Na loukách a pastvinách, kde voní červené a narůžovělé květy jetele, poletuje spousta motýlů, včel a čmeláků, protože pro délku korunní trubky může dobře opylovat tuto bylinu pouze hmyz s dlouhým sosákem. Med z lučních květů obohacený nektarem z jetele má výraznou chuť a vůni. Jetel kvete od května do října na loukách, pastvinách a v okolí polních cest.
Lidové názvy jetele lučního: dětelina, milostná zelinka, jatel, listnačka
Opatrným odstříhnutím nebo odštípnutím se sbírají především nerozpadlé, dobře vybarvené, nepřekvetlé květní hlávky bez stopek a bez drobných lístků (palistů). Květy jetele pro sběr nesmí být zvadlé a nahnědlé.
Červené květy jetele můžeme sušit v tenké vrstvě pár hodin na přímém slunci, potom dosušíme ve stínu, na místě s dostatkem čerstvého vzduchu.
Tenká vrstva květů je při sušení velmi důležitá, květy jsou totiž správně usušené, pouze pokud nezhnědnou. Správně usušená bylina si zachová barvu, která může pouze mírně ztmavnout. Během sušení květy neotáčíme, protože pro léčivé účinky jsou cenné usušené celé hlávky květů, (případná drť, pokud se nepodaří zachovat celé hlávky, je určena k rychlé spotřebě). Během případného umělého sušení nesmí teplota překročit 35°. Sušené květy jetele se skladují chráněné před světlem a vlhkem na tmavém místě.
Čaj z květů jetele lučního
Čaj je vhodný při menopauze, gynekologických potížích, při průjmech, při nevolnosti od žaludku (zvracení, otrava jídlem), zánětech průdušek, rýmě, nachlazení, revmatismu, při neklidném spánku a obtížném usínání. Čistí krev a podporuje činnost jater, posiluje organismus. Zevně se používá nálev jako kožní dezinfekce, k ošetření ekzémů či hnisavých poranění kůže, jako obklady při příušnicích. Nálev z květů jetele má blahodárné účinky na kůži a pleť, při pravidelném používání, v podobě pleťové vody, má příznivý účinek na tvorbu vrásek a to díky „stahovacím látkám“, které květ obsahuje. Nálev se používá nejen jako pleťová voda ale také do koupele. Jetelové květy jsou součástí různých čajových směsí také pro svoje vonné a chuťové látky. Bývá součástí čajů čistících, vhodných na detoxikaci organismu.
Dávkování: 3 čajové lžičky sušených květů na šálek vody, popíjíme až tři šálky čaje za den.
Jedlé květy: čerstvé květy jetele, které obsahují bílkoviny, ozdobí a příjemně ochutí dušenou rýži, pečené brambory a zeleninové saláty.
Lidová magie vzácného čtyřlístku
Až budete na zahradě nebo na louce u lesa relaxovat a meditovat, vzpomeňte si, jak jsme jako malé děti často hledaly čtyřlístky. Tehdy jsme jen podvědomě tušili, že jetel je pradávným symbolem pohybu hvězdných konstelací, pohybu Slunce po obloze a věčného koloběhu života. Představuje tajemství hvězdného pozadí. Pokud utrhneme trojlístek i se stonkem, symbolicky si představíme sebe jako trojjedinou bytost sestávající z vědomí, podvědomí a nadvědomí. Trojlístek jetele, jinak zvaný „šturek“ pomáhá léčit „zlomené srdce“.
- Trojlístek v keltské symbolice je spojován s Trojnou bohyní. S tváří Luny ve třech podobách: panna, matka, babice. Květenství jetele s trojlístky používáme jako pomocné rezonátory během duchovního rozjímání o nalezení směru své cesty. Meditujeme nad otázkami věčnosti a pomíjivosti.
- Čtyřlístek zas označuje energii čtyř živlů. Čtyřlístek pro štěstí se hledá v předvečer sv. Jiří, má se však někomu darovat, a to tak, aby obdarovaný o tom pokud možno nevěděl. Vložíme tedy vzácný čtyřlístek například do jeho oblíbené knihy.
- Jetel s pěti, šesti nebo sedmi kouzelnými lístky představuje mimořádné štěstí. Čtyřlístek přináší peníze a vzácný pětilístek velké bohatství.
- Sedmilístek se ale nesmí utrhnout! Třikrát jej obejdeme v kruhu po směru hodinových ručiček a něco si přejeme.
- Ani dvojlístek není k zahození, znamená, že na nás čeká nová láska.
Jetel je podle starých tradic spojován s magickým pentagramem a energií planety Venuše
Sušený je součástí magických vykuřovadel. Květy jetele s lístky poslouží jako energetický rezonátor, potřebujeme-li získat vyváženost osobní energie, přivolat štěstí, navázat spojení s vílami a skřítky. Květy červeného jetele nosíme stále při sobě, toužíme-li po nové lásce. Před temnými bytostmi a zlými duchy nás ochrání bílé květy jetele. Květy mají rády nejen včely, sladký nektar je součástí medu z lučního kvítí. Květinový nektar slouží za potravu také lučním vílám a lesním skřítkům.
Osvěžující čaj z červených květů jetele má příjemnou, nasládlou chuť. Z pohledu léčitelského je jetel ženskou bylinkou.
Zdroj fotografie: Pixabay.com
Diskuze
PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?