Kouzelná pampeliška (lucernička, pumpelice)
Pampeliška neboli smetánka lékařská je kouzelná už jen tím, kolika lidovými jmény se může pochlubit: lucernička, čertovo mléko, lví zub, dandelion, pumpelice, smetaník, pléška, kněží koruna, kačenec, bradavicové koření, hořká bylinka nebo hadí mlíčí. Tato sluncem zářící a vitální rostlina kvete od dubna do září, pohled na louku posetou pampeliškami je lékem na jarní únavu a kouzelnou medicínou pro duši, nektar z pampeliškových květů je lahůdkou pro motýly. Divoce rostoucí pampeliška se zářivě žlutými květy je sluneční rostlina, rezonuje se slunečním znamením Lva. Energeticky vibruje také se živlem vzduchu a Merkurem, s Jupiterem (bujný růst a bohatost květů), s Marsem („žlučovitá“ hořkost pampeliškových stonků), se Saturnem (semena), s Měsícem a pohanskou bohyní Hekaté (bílé mlíčí a kořeny pampelišky) a s bohyní lásky Venuší (uklidňující zeleň pampeliškových listů).
Jasně žluté květy éterických pampelišek jsou symbolem mládí, radosti, štěstí a splněných přání, věrnosti a romantiky, mladé dívky vijí z květů pampelišek věnce do vlasů nebo je pouštějí je po vodě. Pampeliškové kořeny, které jsou symbolem předtuchy, přidáváme do kadidel určených k meditaci a myšlenkové očistě. Keltové přidávali do vonných kadidel dobře usušený kořen pampelišky, především na dušičky – keltský svátek Samhain. Odkvetlé pampelišky a jejich bílé osemeněné chmýří v podobě miniaturních padáčků poukazují na pomíjivost krásy a čistotu ducha, semena jsou symbolem nového růstu a nových začátků.
Pampeliška je rostlina z čeledi hvězdicovitých. Během svého růstu prochází „hvězdnou proměnou“. Jasně žluté květy pampelišek na rozkvetlé louce připomínají zářící sluníčka, ochmýřené balónky odkvetlých květů připomínají bílé měsíční světlo, větrem rozevláté nažky s bílým chmýřím ve tvaru hvězd připomínají hvězdami posetou noční oblohu.
Pampelišku použijeme při rituálech na posílení sebevědomí
Také ke zklidnění rozbouřených emocí a ke klidné vnitřní, duchovní koncentraci. Čaj z pampeliškových listů má čarodějné schopnosti, navozuje mentální soustředění před věštbou, především za úplňku. Zralá semena posbíraná za úplňku nebo novoluní se přidávají do kouzelných váčků.
Pampeliška je zasvěcena bohyni Hekaté, kouzla tedy provádíme na přírodních rozcestích, křižovatkách tří nebo čtyř cest. Toužíte-li po splnění naléhavého přání, odeberte se za úplňku, nejlépe o půlnoci na místo, kde se křižují čtyři přírodní cesty.
Koncentrujte se na vaše přání, potom foukněte do bílého pampeliškového osemení – do čtyř světových stran. Na křižovatce ponechte pro bohyni Hekaté obětinu, odejděte a již se neotáčejte.
Pampeliškou můžeme dochutit zeleninové saláty
Zeleninové saláty se smetánkou lékařskou: saláty můžeme doplnit velmi chutnými, na vitamíny bohatými listy pampelišek, pokud však použijeme nenápadný fígl: pampelišku přikryjeme bedničkou, ve tmě narostou křehké bílé listy zbavené chuťově nepříjemných hořčin.
Související článek: Pampeliškové víno, čaj a med
Diskuze
PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?