Léčivá a uklidňující levandule lékařská
Znáte dobře kouzlo této krásné a úžasné byliny a její bohaté léčivé účinky? Levandule, lidově zvaná dulenka nebo vendelička, je středomořím vonící léčivka s modrofialovým květenstvím a stříbřitě šedavými listy, jistě si získá každého, kdo má rád příjemné, letní, intenzivně kořenité vůně. Levanduli známe také v bílé, růžové a purpurové barvě. Sušená v plátěném sáčku jemně provoní prádlo v šatníku, přidaná do koupele uvolní napětí po náročném dni a zklidní emoce. Svazečky levandule sušíme na viditelném místě, neboť vytvoří přírodní dekoraci a provoní byt. Levandulová vůně uklidňuje, zmírňuje úzkost, příznivě působí na nespavost, přináší radost, uvolňuje napětí a navozuje vnitřní klid, ve kterém spočívá síla životní energie. S levandulí se obyčejný letní den promění v radost a klid, její energie je balzámem pro psychiku, posiluje intuici, navozuje klidný spánek a přináší krásné sny.
Levandule, která má silně kořenitou vůni a chutná poněkud hořce, je zasvěcená planetě Merkur. Vykuřování levandulí se v dávných dobách užívalo při porodech a vítání novorozeňat do života. Už ve starověkém Egyptě se z levandule vyráběly léčivé oleje a parfémy. Pohanský zvyk během slavností letního slunovratu: větvička levandule se hází do ohně jako úlitba přírodním bytostem a bohům. Její energie koresponduje s ametystem, purpurovým kunzitem a fialovým turmalínem. Podporuje vzestup a proudění životní energie a stabilizuje energii korunní čakry.
Lžička sušených levandulových květů se může přidat například do těsta na bábovku nebo na sušenky, které výborně chutnají. Pro tento účel můžeme čerstvé květy levandule „naložit“ do sklenice s cukrem na pečení. Špetka květů se hodí k nakládaným sýrům. Čerstvou bylinu přidáváme k zeleninovým a rybím pokrmům. Výborná je společně se zelenou petrželkou přidaná ke kuřecím závitkům. Květy levandule se také kandují, poté se přidávají k sladkým pokrmům, čerstvé květy příjemně ochutí a provoní ovocné džemy a marmelády, nebo ozvláštní chuť čokoládové zmrzliny.
Svazeček čerstvé i sušené levandule poslouží k přírodnímu provonění prádla. Levandulová silice se přidává do aroma lampy, příjemně osvěží vzduch v domácnosti, vždy použijeme pouze kvalitní, osvědčený výrobek.
Bylinka se sbírá za suchého počasí, těsně před úplným rozkvetením odstřihneme horní části stonků s listy a květy (červen až srpen). Sušíme ve stínu. Po usušení sdrhneme květy a listy z nejhrubších stonků.
Léčivé účinky levandule
Levandule obsahuje hlavně silice, třísloviny, hořčiny. Uklidňuje nervovou soustavu, nervozitu, podrážděnost, mírní nespavost, pomáhá při závratích, tiší bolesti hlavy, povzbuzuje slinivku, potlačuje růst baktérií, posiluje imunitní systém. Levandule se používá jako podpůrný prostředek při léčení srdečních potíží (bušení srdce), trávicích potíží, při kašli, snižuje krevní tlak. Levandulový nálev používáme také k inhalacím, k napářkám obličeje, k obkladům na vyrážky, na pohmožděný kotník, na unavené svaly, zklidní unavené nohy. Mimo vše ostatní má levandule také afrodiziakální účinky. Levandulová mast je vhodná při dně, revmatismu, zánětech nervů.
Příprava čaje: jedna lžička sušené levandule na šálek vroucí vody, necháme pět minut odstát. Čaj si můžeme připravit třikrát denně. Levandule se dobře kombinuje s meduňkou, třezalkou, chmelem, kozlíkem lékařským. Čaj je vhodný také po těžkém jídle, při nadýmání.
Levandulová tinktura
Do půl litru lihu vložíme hrst sušené nebo čerstvé levandule, necháme dva týdny vyluhovat. Tinkturu používáme jako uklidňující lék, který můžeme aplikovat na bolavá místa, aplikujeme ji také po intenzivních masážích. Vynikající je jako kloktadlo: lžíci tinktury přidáme do sklenky vody a kloktáme. Tinkturu využijeme také k potírání štípanců, díky silicím výborně dezinfikuje.
Levandulové koupele
Na koupel si připravíme nálev z pěti lžic sušené byliny. Koupel příznivě působí na revma, ekzémy, nespavost, uklidňuje a posiluje.
Luxusní koupel si dopřejeme přidáním 5 – 7 kapek éterického levandulového oleje do půl litru plnotučného mléka, přidáme lžíci medu a dobře protřepeme. Levandulové mléko přidáme do celkové koupelové lázně. Teplota vody by neměla vyvolat pocení, aby se éterický olej dobře absorboval do pokožky. Koupel uvolní namožené svaly, pomůže při únavě, stresu a vyčerpanosti, připraví organismus pro kvalitní spánek, zmírní bolest hlavy. Lázeň by měla trvat zhruba dvacet minut.
Únava a pálení nohou (po zátěži): připravíme nálev z levandule, (pět lžic na šálek vody), přidáme do koupele na nohy, kterou provádíme alespoň deset minut. Můžeme přidat mateřídoušku.
Levandulová vůně
Uklidňuje, mírní nepříjemné pocity vyvolané starostmi, zlepšuje náladu. Misku levandule necháme na nočním stolku, podpoří klidný spánek. Případně si vyrobíme bylinkový polštářek s levandulí a mateřídouškou.
Vykuřování: Větvičku levandule pálíme především pro její desinfekční účinek, nesměla chybět při královských rituálních koupelích. Povzbuzuje, uklidňuje emoce, přináší ochranu, štěstí a lásku, zbavuje strachu a nedůvěry.
Levandulový bylinkový olej (uklidňuje, zbavuje napětí)
Ingredience: zhruba 50 gramů levandulových kvetoucích výhonků, 1,5 litru olivového nebo slunečnicového oleje. Éterický esenciální olej.
Postup: bylinku napěchujeme do uzavíratelné skleněné nebo porcelánové nádoby a zalijeme rostlinným olejem. Necháme dva až tři týdny stát, občas protřepeme. Potom olejový výluh dobře scedíme, a uskladníme v tmavých skleněných lahvičkách. Můžeme přidat pár kapek kvalitního esenciálního, éterického levandulového oleje, pro zintenzivnění vůně, která je sama o sobě povzbudivá při nespavosti, stresu a úzkosti.
Levandulový olej použijeme jako relaxační, aromaterapeutický, masážní a uvolňující přípravek, například při revmatických bolestech, dlouhodobé nespavosti, a při stavech úzkosti a vyčerpání. Účinné jsou masáže podbřišku při bolestivé menstruaci. K pěstění pokožky a těla přidáváme levandulový olej do koupele. Poslouží také jako zábal při krčních infekcích. Levandulový olej poslouží také při mastných vlasech a potížích s lupy, stačí jej před umytím vlasů vmasírovat do pokožky hlavy, a nechat pár minut působit.
Náhražka tělového pleťového mléka pro vyčištění pokožky: do dvou lžic bílého jogurtu, případně tvarohu, vmícháme několik kapek levandulového oleje. Vmasírujeme do pokožky, necháme pár minut působit, poté opláchneme teplou vodou. Pro vyšší účinek by teplota jogurtového krému měla být před použitím o něco vyšší, než teplota těla, aby póry pokožky zůstaly otevřené.
Levandulový éterický (esenciální) olej
Používá se hojně v kosmetice, výrobky s levandulí slouží k ošetření všech typů pleti. Kvalitní levandulový éterický olej by neměl chybět v domácí lékárničce. Olej vysoké kvality je z levandule pěstované ve Francii, má bohatou a sladší vůni, než například levandule pěstovaná v Anglii. Víte, že k získání kvalitní olejové esence, v množství 9 kg, je zapotřebí jedné tuny rostliny?
Éterický olej přidáváme do koupele. Vonné páry tiší bolest hlavy (potřít spánky). Levandulová vůně, například v odpařovači, mírní nespavost. Olej také pomáhá zastavit krvácení z nosu: nakapeme jej na vatový tampon a vsuneme do nosní dírky.
Štípnutí hmyzem: éterický olej desinfikuje (zabrání zánětu v místě vpichu), a tiší bolest po štípnutí včelou, vosou, komárem, zmijí (neutralizuje účinky živočišných jedů). Okamžitě po štípnutí potřeme postižené místo, a několik minut levandulovým éterickým olejem masírujeme.
Osvěžující levandulový nápoj
Aromatický nápoj s levandulí: připravíme si levandulový čaj, osladíme medem a necháme dobře vychladit. Podle chuti naředíme jemně perlivou vodou, přidáme snítku čerstvé levandule, kolečko limetky a pár lístků čerstvé máty. Levandulovou „limonádu“ podáváme s ledem.
Výborné levandulové sušenky
Ingredience: 120 g másla (změklého do pokojové teploty), 250 g hladké mouky, 70 g cukru, 1 vejce, špetka soli, 3 lžičky sušeného květu levandule, vanilkový cukr, lžíce citronové šťávy. (Důležité je použít máslo, aby byly máslové sušenku výborné, není vhodné nahradit máslo rostlinným tukem.)
Všechny suroviny zpracujeme do hladkého těsta, z kterého utvoříme váleček, zabalíme do potravinářské fólie a dáme na jednu hodinu do lednice uležet. Potom těsto rozválíme a vykrájíme různé tvary sušenek. Klademe je na plech vymazaný máslem, nebo na pečící papír. Troubu předem vyhřejeme na 180°, sušenky pečeme zhruba 10 minut.
Bylinkový polštářek s levandulí a heřmánkem pro klidné spaní
Naplňte menší polštářek z přírodní látky větším dílem sušené levandule, přidejte sušený heřmánek a mateřídoušku. Bylinky promíchejte krouživým pohybem ruky po směru hodinových ručiček. Druhou variantou je polštářek naplněný jemně drcenými listy vavřínu (bobkového listu) a sušeného heřmánku. Nezapomeňte na kouzelný rituál v magickém kruhu při světle svící, pozitivní energie se musí vědomě aktivovat, abychom dosáhli kýžených výsledků.
K přivolání klidných a příjemných snů použijte malý plátěný sáček, naplněný ve hmoždíři nahrubo rozdrcenými nažkami anýzu, přidejte pár větviček sušené levandule. Anýz je koření velmi oblíbené ve starověké Indii, v Egyptě i Mexiku. Voňavému anýzu se říká bedrníček. Bílé okvětí plné nektaru mají v oblibě včely, ale také víly a jiné nadpozemské bytosti jemnohmotného světa.
PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?
Zdroj fotografií: Pixabay.com
Diskuze
PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?