Lipový květ s medem, léčivý lipový čaj
Med sám o sobě je ,,všelék“, jeho vitální energii můžeme ještě podpořit výluhem z voňavých květů lípy a strouhaným zázvorem. Všechny ingredience krásně voní a po spojení také dobře chutnají. Množství ingrediencí je podle velikosti sklenice medu. Lipový květ sbíráme včas, dokud kvítka neopadají a neobjeví se zelené kuličky.
Lipová medovina – elixír zdraví
Budeme potřebovat: na dvě sklenice medu potřebujeme čtyři sklenice vody, čtyři sklenice lipového květu, dvě sklenice cukru. Kousek zázvoru podle chuti, jeden citron, špetku mletého kardamomu. (Kardamom voní i chutná trochu po perníku, použijeme jen malou špetku, případně jej vynecháme.)
Postup: do přiměřeně velké porcelánové nebo keramické nádoby přendáme med. Vodu s cukrem převaříme, necháme trochu vychladnout a potom smícháme s medem. Přidáme lžičku citronové kůry, šťávu z celého citronu, strouhaný zázvor. Nakonec přidáme lipové květy a do medové směsi je zamícháme tak, aby byly ponořené. Nádobu přikryjeme plátnem a necháme macerovat tři až čtyři dny.
Poté lipovou medovinu důkladně přecedíme a nalijeme do malých zavařovacích skleniček a zavíčkujeme. Uchováme v chladu. Lipovým medem se zázvorem sladíme čaj na zahřátí.
Sběr květu lípy a sušení
Květ lípy – celé květenství s blanitým, jazykovým listenem světlé barvy, se sbírá na počátku kvetení. Sušíme ve stínu a v průvanu – sušení by mělo proběhnout rychle, během sušení bylinku neobracíme. Nedoporučuje se sušička, horký vzduch není vhodný, ani sušení na slunci. Nesbíráme květenství před rozkvětem (květenství s poupaty), ani odkvetlé v době, kdy už se tvoří malé plody. Sbíráme květenství lípy srdčité nebo lípy velkolisté, pozor na záměnu s lípou americkou (velké oválné listy) nebo lípou plstnatou, které se vysazují v městských parcích.
Léčivý lipový čaj
Bylinka obsahuje kromě silic a látkám podobným vitaminu E další léčivé látky, které působí příznivě protizánětlivě, mírně diureticky, pomáhá odkašlávání, mírní rýmu, léčí zahleněné dýchací cesty a zánět průdušek, utišuje křeče, podporuje trávicí systém, příznivě působí také na ledviny. Během léčení chřipkových onemocnění, nebo onemocnění z nachlazení podporuje pocení.
Použijeme 1 lžíci sušené bylinky na šálek čaje. Pro zmírnění infekčních nebo horečnatých nemocí popíjíme až 3 šálky za den.
Lipový květ působí podobně jako květ bezu černého, tyto dvě bylinky můžeme kombinovat, namícháme je 1:1.
Lípa srdčitá je uctívaným stromem bohyně lásky
Lípa, vysoký strom s košatou korunou, je domovem bohyně lásky, je stromem zamilovaných. Pokud se vám narodí dítě, zasaďte právě lípu s listem ve tvaru srdce – ochranný strom. Během meditace zajistí harmonii a vyrovnanost vašeho energetického biopole, uzdravuje, omlazuje a přináší spravedlnost. Naučí vás diskrétnosti, být vyrovnaní, mírní, vlídní, pohostinní, přinese uvolnění ze strnulosti. Časté meditativní posezení pod lípou omlazuje tělo i mysl. Lípa je stromem vstřícnosti, něžnosti, harmonie a smíření.
V čase, kdy lípa kvete, můžeme v její koruně spatřit stromovou vílu dévu, v intenzivní vůni květů nebo v šustění listů se můžeme napojit na duši tohoto krásného stromu. Déva je označení pro nadpřirozenou přírodní bytost, každý strom má svého ducha ochránce.
Dříve se vysazovalo dvanáct těchto stromů do kruhu, kde se v jeho středu koncentrovala silná pozitivní energie. Lípa je oblíbeným stromem Slovanů, stávala na každé návsi, právě zde se řešily spory nebo uzavíraly sňatky. Víte-li o takovém místě, rozhodně zde vyzkoušejte otevřenost ke všemu nadpozemskému a vnímavost astrální energie.
Kouzelné rituály: láska, plodnost, rodinné vazby, životní harmonie, zdraví, dlouhověkost, smíření, urovnání mezilidských vztahů.
Zdroj fotografie: Pixabay.com
Diskuze
PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?