Matrjoška – symbol vesmírných dimenzí

Rčení, že v jednom zrnku písku je skrytý celičký vesmír, pokud toto zrnko písku pomyslně rozložíme na prázdný prostor a elementární částice, můžeme považovat za pravdivé. Neviditelné dimenze, například v podobě paralelních realit, podněcují lidskou fantazii. Podvědomé představy vedou lidské bytosti od nepaměti k uměleckému ztvárnění různých modelů vesmíru. Pohádkové dimenze sestavené v podobě jednoduchých panenek vejčitého tvaru z lipového dřeva, krásně ozdobených barevnými malůvkami, v podobě tradičních ruských babušek matrjošek, skrývají magické tajemství vesmíru. Na první pohled, pokud o této dřevěné panence nic nevíme, nevidíme, že panenka je dutá, a že v sobě skrývá sobě podobné kousky. Na první pohled vidíme jen pomalované dřevo, můžeme vnímat vůni dřeva a barev, ale nevnímáme, co se skrývá uvnitř, dokud panenku neotevřeme, dokud do jejího nitra nenahlédneme.

Panenky matrjošky v sobě mají skryté úrovně: od největší po nejmenší, a obráceně: od nejmenší po největší

Co tyto očím skryté úrovně znamenají? Upozorňují na několika úrovňovou, hmotnou a zároveň nehmotnou lidskou podobu? Na hmotnou a zároveň nehmotnou podobu vesmíru? Poukazuje včlenění jedné panenky do druhé na molekuly skryté v buňkách,  na atomy skryté v molekulách, na (prázdný) prostor a elementární částice skryté v atomech? Je tento lidový suvenýr symbolem nekonečného, mnohaúrovňového vesmíru, různých časoprostorů, do sebe včleněných a na sobě navzájem závislých vesmírných celků? Realitu makro a mikrokosmu si uvědomíme, až když panenku otevřeme a zjistíme, že je uvnitř panenka další a další, a toto se několikrát opakuje. Až ta poslední panenka již není dutá, a zdánlivě už nic neskrývá, nejmenší panenka se nachází ve středu všech větších panenek. Jejich původ ale není ruský, souvstažnost s vesmírnými dimenzemi nám přijde na mysl ihned, jakmile zjistíme, že jejich původ se vztahuje k buddhismu, pochází z japonského ostrova Honšů.

Matrjoška, tradiční lidová hračka, je také symbolem mateřství a plodnosti, v Rusku věří, že babušky nosí štěstí, že v sobě skrývají klíč k nahlédnutí do lidského nitra, klíč k splnění tajných přání.  Panenek bývá tradičně sedm. Sedmička je šťastné číslo. 

Historie ruských panenek Matrjošek podle Wikipedie

První matrjoška byla v Rusku vyrobena v 90. letech 19 století a jejím předobrazem se stala figurka plešatého buddhistického mnicha, kterou do Ruska přivezli před koncem 19. století z japonského ostrova Honšů. Dotyčná figurka zvaná fukurama byla rozložitelná stejně jako pozdější ruské matrjošky a skrývala v sobě další čím dál menší figurky plešatého mnicha, když byl mladší. Byla vystavena v Petrohradě v prosinci 1896 na výstavě japonského umění a dnes je uložená v Umělecko pedagogickém muzeu hraček v Sergijev Posadu blízko Moskvy. Nápadu se následně ujala kupecká rodina Mamontovových, jež začala matrjošky vyrábět. Díky stříbrné medaili ze Světové výstavy v Paříži roku 1900 získala matrjoška i první zakázky z různých zemí.

Související článek: Vesmírná pyramida a jiné dimenze

Eshop – INSPIRACE PRO SPOKOJENÝ ŽIVOT

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?