Mochyně (Physalis peruviana) – peruánská třešeň sladké, lehce kořenité chuti

Jednoletá mochyně peruánská (Physalis peruviana), lampionblume, liščí jablíčko nebo peruánská třešeň je krásnou a nenáročnou rostlinou okrasných zahrad i zeleninových zahrádek. Kvete v noci nenápadnými květy, šťavnaté plody dozrávají v ozdobných žluto oranžových lucerničkách, které jsou o něco světlejší než u mochyně židovská třešeň.  Mochyně peruánská, v podobě rozvětveného keříku, dobře roste na plném slunci, potřebuje lehkou, humózní půdu, pro velký výnos si zaslouží podobnou péči jako papriky. Semínka vyséváme v březnu.

(Mochyně židovská třešeň (Physalis alkekengii) je trvalka, která má plody malé a kyselé, nevhodné ke konzumaci).

Žlutý plod mochyně, podobný cherry rajčátkům, skrytý v okrasném lapiónku je bohatý na vitaminy B, C, A, v tucích rozpustný vitamin K, obsahuje železo, betakaroteny, proteiny, lutein, vápník, draslík, fosfor, vlákninu, antioxidanty a další zdraví prospěšné látky. Pravidelná konzumace plodů mochyně posiluje imunitu, podporuje látkovou výměnu, plody mají protizánětlivé účinky a léčivé látky prospívají střevům a zažívacímu systému.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

  • Jedná se o šťavnaté plody sladké, lehce kořenité chuti, vhodné na přípravu sladkých omáček nebo pikantních kořeněných omáček k masu (chutney), ovocných pyré, džemů a marmelád, letních koktejlů.
  • Oranžové kuličky ozdobí sýrové jednohubky i sladké dezerty. Pudinky, zmrzliny a jiné sladké dezerty ozdobí v syrovém stavu nebo máčené v tmavé čokoládě, případně v bílé čokoládě a obalené v jemně mletém kokosu. Ochutí tvarohové koláče, ovocné bublaniny, lívance, palačinky, ovocné a zeleninové saláty, jogurty, ovesnou kaši a celozrnné cerálie.
  • Plody je možné zpracovat jako kvašenou zeleninu, kandovat nebo sušit, sušené se používají jako rozinky, obalují se v čokoládě.

Plody mochyně, rozkrojené na polovinu, chuťově doplní listové saláty pokapané javorovým sirupem, okurkové nebo rajčatové saláty. Výborné chutnají v rajčatovém salátu s česnekem, cibulkou, pepřem, solí, olivovým olejem, bazalkou a sladkokyselou zálivkou nebo bílým jogurtem. Rozmačkané se přidávají do pomazánek z avokáda.

  • Nezralé plody mochyně, které patří do čeledi lilkovitých, obsahují podobně jako nezralá zelená rajčata a brambory toxický solanin, ke konzumaci se používají pouze zralé, plně vybarvené plody. Plody mochyně jsou zralé, pokud jsou lístky kolem plodu suché a šustivé.
  • Větvičky všech druhů mochyní se používají do řezaných kytic, ozdobných květinových věnců, podzimních i zimních dekorací.
  • Šarlatově oranžové lampiónky, které si i po utržení zachovají svou barvu, ozdobí také vazby ze sušených květin, osvěží podzimní dekorace s barevnými listopadkami, astrami nebo růžovým a bílým vřesem.
  • Venku i v interiéru zkrášlí zátiší s podzimními dekoracemi nebo mísy s barevnými okrasnými dýněmi a podzimním ovocem.
  • Jsou vhodné ke zdobení vánočních dekorací, dobře se kombinují se zelenými větvičkami jehličnanů a dalšími přírodninami.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?