Podzimní rovnodennost, čas babího léta

Zhruba od konce září do poloviny října nastává čas babího léta, indiánského léta. Přichází jedna z tichých proměn přírody ve svých pravidelných cyklech. Na pavučinách se promenádují mladí pavoučci, vznášejí se nad krajinou na stříbrných nitkách. Říkáme jim babí léto, pozorujeme je, meditujeme s nimi, prociťujeme se celým svým tělem do jejich lehkosti. Přináší nám poznání, že není moudré propadnout do pavučin smutku, nočním můrám a beznaději. V prostoru bez času panuje neměnný řád, jenž nás svou pravidelností nepřestává po tisíciletí fascinovat.

Foto: Rebeka Sprinncová

Podzimní rovnodennost – pohanský svátek přírodního, duchovního života

Posvátná příroda se pomalu a jistě proměňuje v podmanivě snivou paletu překrásných teplých barev, než uchopí vše do své ochranné náruče království podzimu. Příroda existuje v neustálém duchovním smíření sama se sebou.

Na podzim se vydáváme na dlouhé procházky barevnou krajinou, meditujeme a tiše nasloucháme stromům, ukládajícím se k zimnímu spánku. Sbíráme poslední bylinky, houby, lesní plody, plody červeného jeřábu, černého bezu, barevné listí na výrobu podzimních dekorací, je nejvyšší čas, neboť právě nyní končí plodné období ,,čarodějek“.

Podzimní rovnodennost oslavujeme 21.- 23. září

Přichází magický čas, kdy den je roven noci. Čas, kdy Slunce překračuje nebeský rovník a vstupuje do znamení Vah. Dny rovnodennosti jsou zvláštní především tím, že Slunce zapadá přesně naproti místu jeho východu. Teplé, slunečné, suché a bezvětrné počasí s občasnou mlhou nad krajinou vystřídá vášnivé doteky horkého léta. Bezoblačná obloha konejší poslední záchvěvy letního nebe. Přichází noční ochlazení, ranní mlhy a vlahé večery. Roční období vodního živlu je právě podzim. Denního světla ubývá, dny se krátí a moci se ujímá stříbrná Luna, přináší časné stmívání, a vypráví nám před spaním o nekonečném koloběhu života. Sluneční paprsky přináší do přírody proudy ozdravných energií, aby se konejšivým teplem posvátné hvězdy připravila k zimnímu spánku.

podzim 1

Oslavujeme lesního bůžka – Zeleného muže, přívětivého ducha přírody. Nezapomeneme ani na skřítky a jiné přírodní elementály, které po celý čas růstu, od jara do podzimu, dohlížejí na zahrady a úrodu. Najděte na zahradě vhodné místo pro přírodní oltář, na který položíte přírodním duchům úlitbu v podobě zralých plodů a květin, vyberte ty nejkrásnější. Přidejte větvičku šalvěje, přinese vám pro příští čas moudrost, zdraví a hmotné zabezpečení. Symbolem podzimní rovnodennosti je vřes.

Související článek: Dubový král – Zelený muž

Tento původem pohanský svátek je jedním z nejkrásnějších, meditujeme, zastavujeme se, přemýšlíme a bilancujeme. Děkujeme přírodě a Slunci za všechny pozemské dary. V této době bychom měli více než jindy utužovat rodinné a přátelské vztahy.

Ozdobte sváteční stůl barevným ubrusem, podzimním ovocem a květinami (astry, jiřiny), přidejte stuhy v barvách podzimního listí a kytičku lesního vřesu. Uvařte vynikající a lahodný bezinkový likér, ze zralých bobulí černého bezu. Z obilné mouky upečte sváteční domácí chléb a obyčejné bramborové placky.

Podávejte také honosné pokrmy a medovinu, poslouchejte hudbu a veselte se. Oblečte se do krásných šatů a v dobré náladě oslavujte slábnoucí energii magického Slunce.

ROH HOJNOSTI je symbolem bohatství hmotného i duchovního                      

Roh hojnosti je symbolická nádoba ve tvaru rohu, například spletená z proutí. Jde o jakýsi symbolický proutěný koš, kam ukládáme hojnost úrody (plodů přírody i skutečnou hojnost životních příběhů, zastavení a splněných tužeb). Roh hojnosti připomíná pohádkovou symboliku ,,ubrousku prostři se“ nebo ,,beránku otřes se“. V řecké mytologii najdeme příběh, kde se podobně jako v pohádkách roh hojnosti naplní pokrmy (medem, mlékem…). Roh hojnosti nám také může připomínat srpek Měsíce, kdy Luna sama je symbolem plodnosti (hojnosti).

Symbolicky může ,,úroda“ a ,,hojnost“ představovat cokoliv jiného než jen podzimní sklizeň. Tuto pomyslnou nádobu můžeme naplnit během meditace nebo vizualizace také penězi: ,,zlatými dukáty“, nebo láskyplnými dary pro naše blízké, dary pro Matku Zemi – v podobě afirmací a modliteb. Roh hojnosti můžeme až po okraj naplnit radostí, smíchem, dobrou náladou, optimismem. Vše, čím naplníme náš roh hojnosti, se k nám vrátí, až přijde ten správný čas. Vše, čím naplníme ve svých představách roh hojnosti, a uložíme na časové ose ,,budoucnosti“, se k nám může odzrcadlit, pokud vytrváme ve svém úsilí a pokud nepodlehneme netrpělivosti nebo nedočkavosti. Proč? Protože nevědomky můžeme své osobní ,,neviditelné rohy hojnosti“ naplnit také myšlenkami na nedostatek, myšlenkami strachu, hněvu nebo emocemi smutku. Zpětná vazba funguje tak jako tak.

Eshop – INSPIRACE PRO SPOKOJENÝ ŽIVOT

Zůstaňte napojeni na intuici a vědomě ukotveni v myšlenkové a emoční harmonii, nejen během oslav přírodních pohanských svátků. Až potkáte na procházce v přírodě veverku, uvědomte si, že hravé veverky od jara do zimy nashromáždí a uskladní až několik tisíc kousků žaludů, oříšků, bukvic a šišek. Veverky jsou symbolem radosti, dobré nálady a přátelství. Hladit ve snu veverku znamená: nečekanou radost v zázemí domova. Krmit ve snu veverku znamená: příjemné setkání s přáteli.

Bezinkový likér – recept, Keltská úplňková medovina – recept

Květinové věnce – symbol kruhu

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?