Pohanské vánoční tradice

Přání vyslovená na štědrý den, nejlépe za svítání, podpořená vizualizací a tvorbou těch správných myšlenek, získají silnou energii a tvořivý potenciál pro uskutečnění. Na štědrý den, podle pradávných tradic, bychom také měli darovat snítku jmelí pro štěstí všem hostům u štědrovečerního stolu. A každému, na kom nám záleží, bychom měli darovat malý zvonek. Pohanské tradice považují zimní slunovrat a celé vánoční období za magický čas, kdy nahlížíme do svého nitra a jsme pozorní ke své intuici, která nám v tyto dny zodpoví otázky týkající se budoucnosti. Je pohanským zvykem nakreslit nad vchodové dveře tři křížky, jde o požehnání, které zajistí, aby se rodině vyhýbaly špatné události po celý příští rok. Stejné požehnání přinese jmelí zavěšené nade dveřmi. Během věšení ozdob na vánoční strom se máme utišit a myslet jen na vše dobré, co si přejeme, aby nás v příštím roce potkalo. Vánoční ozdoby představují symbol pozemské hojnosti.

Pohanské vánoční tradice – zimní slunovrat

Proti nepřízni počasí se na štědrý den sype bílá mouka do komína, nebo se moukou popráší okenní parapet a práh domu, tato úlitba je věnována zimní královně Meluzíně. Na zahradě vybereme ovocný strom, pod který zakopeme kosti ze štědrovečerního kapra, tento rituál zajistí velkou úrodu ovoce. Hojnost pro nadcházející rok zajistí tři šupiny z kapra ukryté v peněžence. Vánoček by mělo být o vánočních svátcích tolik, aby alespoň kousek vydržel až do nového roku, vánočka je symbolem hojnosti. Hojnosti se nám dostane také pokud nebude na vánoční tabuli chybět hrách nebo čočka, a pod svátečním prostíráním skryté mince. Dříve se také vyráběly figurky, které představovali zeleného muže – Dubového krále, božskou energii přírody.

Štědrý den, více než jiný den v roce, má sílu uskutečnit pronesená odpuštění, proto si najdeme chvilinku, kdy se odebereme do ústraní a od srdce odpustíme sobě a všem ostatním cokoliv, co se nás během tohoto roku dotklo. Ke slavnostní tabuli usedáme s východem první hvězdy na obloze. Pokud máme lichý počet stolujících, prostřeme jeden talíř navíc, aby se nám v příštím roce vyhýbala smůla. Od štědrovečerního stolu nevstáváme, dokud nemají všichni hosté dojedeno.

Za pohanských časů se věnovala pozornost Slunci zimního slunovratu, kterému se za svítání žehnalo a vzdávala úcta 25. prosince. Až v pozdějších dobách bylo ustanoveno, že tento den je ve znamení narození Ježíše. Dříve nosila lidem dárky pohanská bohyně temnot. Na počest božského Slunce lidé zapalovali ohně z dubového dříví. Před rituálním zapálením ohně se polena zdobila barevnými stuhami a větvičkami břečťanu. Dřevo se polévalo vínem nebo svěcenou vodou.  Devět třísek z dubového polena se uschovalo pro příští rok, na zapálení svátečního ohně, první jiskra zapáleného ohně je požehnáním. Těmto třískám je přisouzena kouzelná moc čísla devět.

Dvanáct zastavení svátků zimního slunovratu

Vánoční svátky jsou časem vhodným k meditacím a rozjímání. Rok má dvanáct znamení zvěrokruhu, symboly zvěrokruhu jsou základními archetypy vesmíru, každý z nich během roku ovlivňuje naše vědomí. Konec roku je časem, kdy se otevírá kosmické vědomí, tehdy působí nejsilněji účinek zákona: příčina – následek. Snad proto jsou lidé podvědomě ,,hodnější“ především k sobě navzájem! Z vesmíru můžeme o vánocích odečíst spoustu plodné inspirace. Můžeme též provést osobní očistu a ,,poklidit“ si v podvědomí, odstranit vše staré a usazené z minulosti.

Vlastní vědomí očistíme, pokud se budeme věnovat rozjímání nad významem dvanácti znamení zvěrokruhu. Začínáme druhý svátek vánoční, v noci z 25. na 26. prosince a končíme 6. ledna. Každý den věnujeme pozornost jednomu z dvanácti znamení v tomto pořadí: Ryby, Vodnář, Kozoroh, Střelec, Štír, Váhy, Panna, Lev, Rak, Blíženci, Býk, Beran. Ryby jsou symbolem křesťanství. Nyní probíhá přechod z kosmického vědomí Ryb do vědomí Vodnáře. Tato meditace je symbolem ohlédnutí se ,,zpět“, proto jednotlivá znamení pokračují v opačném sledu, než jak se díváme na hvězdné pozadí v astrologii během kalendářního roku.

Čarodějné jmelí

Jmelí symbolizuje nesmrtelnost a věčnost bytí, nekonečnost zrození, je považováno za nebeskou rostlinu, která má schopnost otevírat cestu do podsvětí (lidské nevědomí). Pokud mělo mít kouzelné účinky, trhalo se za použití nejlépe pozlaceného srpu, shazovalo se na bílé plátno a nesmělo dopadnout na zem. Nejúčinnější jsou větvičky jmelí plné stříbřitě bílých bobulí nasbírané o zimním slunovratu, nebo během roku vždy šestý den po novoluní, potom mají tu moc ochránit nás před jakýmkoliv zlem. Jmelí můžeme použít celoročně v podstatě při jakémkoliv rituálu. Sušené bobule se přidávají do přírodních vykuřovadel při rituálech týkajících se lásky a partnerství. Jmelí používáme jako talisman na ochranu před negativními energiemi. Dáme si však záležet, abychom větvičky jmelí trhali pouze levou rukou, jinak může být jeho kouzelná moc narušená. Jmelí najdeme na borovici, dubu nebo jabloni. Jmelí je magickým symbolem zlatého Slunce, slunečního svitu a ochrany, proto se lístky často obarvují zlatou barvou. Tato rostlina je zasvěcena planetě Jupiter.

Jmelí je velmi osobité a individuální. O jmelí se dá s jistou nadsázkou říci, že jeho růst je postavený na hlavu, a tím se stává velmi zvláštní rostlinou, která se neřídí sledem ročních období. Na kmeni hostitelského stromu roste jmelí vzhůru nohama nebo různě do strany. Na zdravé rostlině můžeme současně v jednu chvíli najít jak květy, tak zralé i zelené bobule a rašící listy. Semena jmelí, na rozdíl od většiny jiných rostlin, klíčí pouze za světla. Květová poupata můžeme najít na jmelí už v květnu, ovšem květů se dočkáme až v únoru, a bílé bobule dozrávají uprostřed zimy následujícího roku. Jmelí je prostě ,,jiné“.

Eshop – INSPIRACE PRO SPOKOJENÝ ŽIVOT

Na jaře uschlé jmelí nadrobno rozmačkejte a přidejte do zeminy pro semenáčky nebo do zeminy na přesazování květin. Případně jmelím poprašte bylinkové záhony na zahradě, jeho čarodějná síla zúrodní půdu. Předneste kouzelné zaříkání a jmelí poděkujte za jeho energii.

Související článek: Zimní slunovrat

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?