Pozitivní rezonance smíchu a úsměvu

Smích je kořením života a to doslova. Nejen, že odstraňuje a uvolňuje duševní napětí, také odstraňuje trému, snižuje pocit úzkosti, zlepšuje paměť, snižuje popudlivost a agresivitu. Smích od srdce, kdy zapojujeme i břišní svaly, snižuje vnitřní napětí a nervozitu, uvolňuje mysl, zahání únavu. Po namáhavé práci snižuje svalové napětí. Příznivě působí na sebevědomí, snižuje nutkavý pocit neustálé sebekontroly, podporuje tvořivost. Smích povzbuzuje optimismus a tím usnadňuje a podporuje léčení, má příznivý vliv na imunitu a celkový fyzický stav. Smích potlačuje stresové hormony a tlumí bolest, během smíchu se do těla uvolňují endorfiny, které zafungují podobně jako morfin.

Smích zlepšuje komunikaci

Smích je účinný nástroj, který pomáhá upevňovat a projasňovat vztahy, zlepšuje komunikaci, ve větší skupině lidí pomáhá navodit nebo udržet pozitivní atmosféru, rozveselit společnost. Smích v pravou chvíli, který je projevem především zdravého smyslu pro humor, usnadňuje řešení mezilidských konfliktů. Smysl pro humor v pravou chvíli může například prolomit komunikační problém, kdy potřebujeme něco „slovně vyřešit“, ale brání nám v tom vnitřní psychický blok. Umět vést třeba i vážnější debatu v uvolněném žertovném naladění je umění. Jde o to, že říci se dá cokoliv, ale vždy záleží na tom, jak je to či ono řečeno. Smích v nepříjemné situaci snižuje tvorbu stresového hormonu adrenalinu, zabraňuje nepříjemnému rozbušení srdce, uvolňuje strach a panické pocity, které danou situaci jen zhoršují.

Smích je výživou pro tělo i duši

Srdečným smíchem prohlubujeme dech a tím okysličujeme tělo, podporujeme srdce a mozek. Dlouho trvající smích uvolňuje svalové napětí tím, že se nejdříve uvolní hrudní koš, rozhýbe se bránice, a postupně se zapojí i ostatní svaly. Smích tak rezonuje celým tělem, dochází k masáži břišních svalů a žaludku. Tím pádem častý smích podporuje také trávení, dále mírní lehkou bolest zad, která vychází z nedostatku pohybu, ze strnulosti nebo jednostranného pohybu.

Smích dokonce napomáhá před meditací navodit vnitřní uklidnění, důležité duševní i tělesné uvolnění, podporuje umění navodit si vnitřní stav bez myšlenek. Smát se, a zároveň o čemkoliv přemýšlet, je zhola nemožné. Smích je klíčem k nepřetržitému proudění životní energie, uvolňuje překážky a bloky, které brání volnému proudění energie tělem. Častý srdečný smích navozuje lehké stavy změněného vědomí a může být nápomocen k otevírání a čištění zablokovaných čaker, a k uvolnění hadí síly. Pokud jsou čakry zablokované, jejich spirálovitý pohyb je nepružný, resonance smíchu energetická centra v těle povzbudí k rychlejšímu pohybu a vyšším vibracím.

Eshop – motivační eKnihy Psychologie chaosu

Pokud vás něco rozveselí a rozesměje, užijte si to! Smích je zadostiučiněním a radostí především pro duši. Smějte se co nejdéle, dejte smíchu naprosto volný průchod. Smích je projevem nezávislosti a svobody, především tehdy, pokud se dokážeme zasmát vlastním hloupostem. Smích a úsměv dává příznivé impulzy přímo do mozku a tím pozitivně působí na psychiku.

Neovladatelný smích může být známkou stresu nebo přepracování

Avšak neovladatelný smích v nevhodných situacích, kdy se smějeme zcela náhle, bez zjevného popudu, a nemůžeme si pomoci, a pokud se nám to stává často, může být známkou psychického vypětí, které si neuvědomujeme nebo záměrně nepřipouštíme. Stává se to dokonce nikoliv o samotě, ale v přítomnosti dalších, třeba i neznámých lidí. Určitě se to alespoň jednou v životě stalo každému z nás. Stává se to nejčastěji v období dospívání, kdy dává puberta, energetické změny duševní, změny tělesné a uvědomování si vlastní sexuality, člověku pěkně zabrat. Toto období se projevuje častým spontánním smíchem, kdy se uvolňuje přetlak duševních i tělesných energií z těla ven. A někdy to těm ,,puberťákům“ míváme zbytečně za zlé.

Jak poznáte, že se někdo směje neupřímně?

Všímejte si především obličeje, pokud není upřímnost vidět v jiskření očí, je smích předstíraný. Pokud se smějeme upřímně, smějí se i oči. Také celkový postoj těla by měl být uvolněný, nikdy ne křečovitý. Upřímný smích nadzdvihává bránici, a to bývá zřejmé na první pohled. Předstíraný smích ale většinou poznáme, uvědomíme si to intuitivně. Zrovna upřímné také není zasmání „nosem“, kdy navíc ještě namísto úsměvu od ucha k uchu vidíme nevýrazné zasmání, při kterém dotyčný rty spíše našpulí a koutky úst zůstanou lehce stažené dolů. Také si můžeme u neupřímného smíchu všimnout, že se dotyčnému výrazněji „směje“ pouze jedna polovina obličeje, ústa se „usmívají“ poněkud nakřivo. Anebo takový napůl úsměv a napůl smích, kdy si všimneme, že dotyčný má zaťaté zuby, také není zrovna výrazem přívětivosti. Musíme ale umět rozlišovat, ne vždy je neupřímný smích nebo úsměv podbarven negativní energií. Někdy tak dotyčný učiní třeba jen proto, aby nás z nějakého důvodu podpořil nebo povzbudil. Jindy může být neupřímný smích nebo úsměv výrazem nejistoty, úzkosti nebo pocitu trapnosti, který se dotyčný snaží smíchem zamaskovat.

Obyčejný, příjemný úsměv, nebo energetické vyzařování vyplývající z pouhého pousmání, má příznivý vliv na nás osobně i na naše okolí. Vědomý úsměv, kdy se skutečně usmíváme za použití obličejových svalů, i když jsme o samotě, a není nám zrovna příliš dobře na duši, uvolňuje mysl a příznivě působí na tělo i psychiku. Podobně funguje takzvaný vnitřní úsměv bez zapojení obličejových svalů, který vychází z nitra. V tomto případě se uvolní především výraz vyzařující z očí a nepříjemné napětí okolo očí.

Léčivá energie vnitřního úsměvu

Smích je nakažlivý, ale neumět se smát a nemít smysl pro humor je jako mít nakažlivou nemoc.

PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?

            Zdroj fotografie: Pixabay.com

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?