Sedmikrásky – jedlé květy na talíři

Sedmikrásky (Bellis perennis), lidově zvané „chudobky“, mají mírně nahořklou chuť, přesto jimi můžeme v menším množství doplnit letní saláty, různé koktejly, osvěžující ovocné minerální vody (z čerstvého ovoce a zelených bylinek, například máty nebo meduňky). Případně je zamrazíme v ledových kostkách, v nádobce na led. Velmi vhodné jsou do zeleninových nebo luštěninových polévek, přidáváme je také do masových vývarů. Ochucujeme jimi sýrové nebo tvarohové pomazánky. Chléb s máslem, rajčaty nebo ředkvičkami, ozdobený oku lahodícími květy sedmikrásek, je výbornou letní odpolední svačinou. Jejich jemně hořká chuť je vhodná právě na léto, v teplém letním období bychom měli do jídelníčku zařadit více potravin hořké chuti.

Sedmikrásky se mohou objevovat na talíři od dubna až do října

Do mražených ovocných krémů můžeme přidat bílé okvětní lístky. Okvětím (bez žlutého prostředku) můžeme ozdobit ovocné koláče, bílé lístky krásně vyniknou posypané na borůvkovém koláči. Sedmikrásky obsahují mnoho vitamínů a minerálů, v menším množství obsahují také tělu prospěšné hořčiny a třísloviny. Sedmikráskový čaj, popíjený vlažný a neslazený, je vhodný pro jarní očistu organismu.

Sedmikrásky na uvolnění bolesti hlavy

V okamžiku, kdy pocítíme bolest hlavy, sníme zhruba deset kvítků sedmikrásek (květních úborů s krátkou stopkou – asi 2 cm), jakmile pocítíme první příznaky. Pijeme také čaj z květů sedmikrásek, podporuje odkašlávání a zmírňuje příznaky nachlazení a zánět průdušek, napomáhá ke správné funkci jater a žlučníku, je mírně močopudný, zmírňuje menstruační bolesti. Odvar ze sedmikrásek ošetřuje a čistí problematickou pleť.

Sedmikráskový čaj: 3 lžičky sušených sedmikrásek (květních úborů) přidáme do půl litru vroucí vody, krátce  necháme přejít varem. Poté necháme 10 minut odstát a pomalu popíjíme až dva šálky neslazeného čaje za den.

                Zdroj fotografie: Pixabay.com

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?