Modrý úplněk 2018 a zatmění Měsíce
Rok 2018 bude vzhledem k magickému Měsíci velmi zvláštní, čekají nás nejen MODRÉ ÚPLŇKY. Nesprávně: Modrý měsíc, bývá zaměňováno s označením kalendářního měsíce, na který připadnou dva úplňky, nebo s barvou (druhého) Měsíce v úplňku, s barvou Měsíce to ale nemá nic společného. Jde o výjimečnou, ale přesto běžnou událost během kalendářního roku: dva úplňky v jednom kalendářním měsíci.
V souvislosti s devítkovými úplňky v roce 2018 budou takzvané „MODRÉ ÚPLŇKY“ hned dva na začátku roku, jeden v lednu, a druhý v březnu.
První úplněk v lednu bude 2.1.2018, druhý MODRÝ úplněk v lednu bude 31.1.2018. První úplněk v březnu bude 2.3.2018, druhý MODRÝ úplněk v březnu bude 31.3.2018.
Z tohoto důvodu (dva úplňky v lednu, a dva v březnu) bude rok 2018 zvláštní také tím, že v únoru 2018 nebude úplněk. A aby těch zvláštností s magickým číslem devět nebylo málo, tak koncovka příštího letopočtu – 18 – dává v součtu také devítku. A zkuste hádat, jaké číslo mezi dvaadvaceti velkých arkán v Tarotu je přiděleno Luně, jedné z prazákladní, archetypální energii. Samozřejmě 18. Proto rok Luny.
Devítkové úplňky v roce 2018
Pro spirituální nadšence bude hodně zajímavé to, že měsíční úplňky v roce 2018, počínaje MODRÝM úplňkem 31. března, a konče úplňkem 22. prosince, dávají při součtu všech čísel v datu vždy číslo 9.
31.3.2018=(9)
30.4.2018=(9)
29.5.2018=(9)
28.6.2018=(9)
27.7.2018=(9)
26.8.2018=(9)
25.9.2018=(9)
24.10.2018=(9)
23.11.2018=(9)
22.12.2018=(9)
Magická devítka symbolizuje „završení“, uzavření, zúčtování
Poznání čeká za devatero horami, za devatero řekami – dovrčení přichází po překonání překážek. Devítka je tajemství života, je číslem početí, novorozenec přichází na svět devět měsíců od početí. Také klíčící semínko rostliny vypadá jako číslo devět. Znamená dokonalost, nahromadění síly, pozitivní zužitkování životních zkušeností a dosažení cíle. Spojuje nehmotný duchovní svět s hmotným světem fyzickým. Napadlo vás někdy, proč se říká, že kočka má devět životů?
Devítka je fascinující svou schopností vracet se sama k sobě, tím vyjadřuje tvořivou sílu. Je spojována s měsíční magií a ženskou energií. Neboť právě Měsíc je tím, kdo se v pravidelných cyklech neustále vrací sám k sobě – od úplňku k novoluní a od novoluní k úplňku. Kouzlo devítky spočívá v tom, že její násobky rozložené na dvě samostatná čísla, vytváří v součtu zase devítku – to jiné číslo nedokáže.
Sluneční a lunární cykly, MODRÝ ÚPLNĚK
V dřívějších dobách se čas odměřoval přírodními, slunečními a lunárními cykly, v návaznosti na pravidelný pohyb Země kolem Slunce, a Měsíce kolem Země. Z tohoto rozdílného pozorování (astronomického) vychází jednak sluneční kalendář a odlišný lunární kalendář. Do každého ročního období se obvykle „vejdou“ pouze tři úplňky (jaro, léto, podzim, zima). Jednou za čas máme v jednom ročním období úplňky čtyři – proto tento poněkud poetický název ,,Modrý úplněk“.
Původně tento název představoval vlastně třináctý úplněk v roce (vzhledem k lunárnímu kalendáři). Výklady toho, jak tento název vznikl jsou různé.
Podstatné je, že se nejedná o žádný zvláštní ,,mystický úkaz“
Ani v astronomii se nejedná o nic extrémně zvláštního. Z magického pohledu nemá tento ,,Modrý úplněk“ rozdílný vliv na naše podvědomé vnímání, než jakýkoli úplněk jiný. Ani období mezi těmito dvěma úplňky, které se objeví v jednom kalendářním měsíci není ničím zvláštní – pořád jde o běžný cyklus měsíčních fází (28,5 dne). Během kalendářního roku může tedy připadnou ,,Modrý úplněk“ na jakýkoliv měsíc mimo února (má jen 28 dní).
Úplné zatmění Měsíce 27./28. července 2018
Česká astronomická společnost: „Tohoto nepochybně nejočekávanějšího měsíčního zatmění celého desetiletí budeme svědky z pátka na sobotu (přičemž podstatná část úkazu připadá na pátek pozdě večer). Půjde totiž o první úplné zatmění viditelné v České republice po dlouhých 3 letech, nicméně jeho hlavní výsadou bude průchod Měsíce geometrickým středem zemského stínu. Díky tomu bude Měsíc při maximální fázi úkazu, která proběhne v ČR již relativně vysoko nad obzorem, velmi tmavý (na Měsíc se bude promítat nahnědlá „centrální skvrna“ zemského stínu, kam dopadá nejméně slunečního záření lomeného zemskou atmosférou). S tím souvisí i fyzicky největší možná délka fáze úplného zatmění – Měsíc bude ponořen celý v zemském stínu 1 hodinu 44 minut. Poslední takové „středové“ zatmění jsme mohli spatřit v červnu roku 2011, další se odehraje až v červnu roku 2029 (to bude geometricky ještě „středovější“ – takřka dokonale, nicméně Měsíc v ČR zapadne za obzor ještě před maximem úkazu).
Hned po soumraku se objeví již potmavlý úplněk nízko nad jihovýchodním obzorem (v Praze vychází ve 20 hodin 47 minut SELČ, v jiných místech ČR se údaj liší v minutách). V té době již bude ponořen levým dolním okrajem asi 35 procenty svého průměru v zemském stínu. Úplné zatmění začíná jen o tři čtvrtě hodiny později, kdy Měsíc najdeme asi 5.5° nad obzorem. Na obzoru pod Měsícem zrovna vychází Mars (viz níže). Tehdy bude ještě obloha světlá pokročilým soumrakem, nicméně začíná hodinu a tři čtvrtě hodiny dlouhá totalita, při které postupně nastává noc. Středem zemského stínu Měsíc prochází při výšce 11,3° nad obzorem, totalita končí až 16° nad obzorem. Další hodinu pak Měsíc vystupuje ze zemského stínu (v letním čase částečná fáze končí až po půlnoci). Ještě asi 10 minut je možné sledovat slábnoucí ztmavnutí západního okraje Měsíce v zemském polostínu.
Jako třešnička na dortu, činící z tohoto úkazu ještě mimořádnější zážitek, připadá právě na datum úkazu i velká opozice Marsu se Sluncem. Při ní bude Mars dosahovat maximální hvězdné velikosti -2.78 mag. Jen o 4 dny později, 31. července, pak bude rudá planeta od roku 2003 nejblíže k Zemi.“
Související články: Vztahy pod drobnohledem – Jupiter ve Štíru, 2018 – rok Psa podle čínského zvěrokruhu
Zdroj fotografie: Pixabay.com
Diskuze
PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?