Symbolika bílé vrány a černé labutě
Označení „bílá vrána“ je rčení, které se používá pro velmi vzácnou, neobvyklou nebo výjimečnou osobu, jev či věc, která působí nepatřičně, zvláštně, nemožně nebo tajemně. Stejně jako je bílá vrána v přírodě raritou mezi běžnými černými vránami, tak i „bílá vrána“ ve společnosti vyčnívá svou, někdy obtížně akceptovatelnou, odlišností.
Bílé zvíře mezi běžně zbarvenými jedinci je vzácné a vždy budí pozornost a údiv, je způsobeno genetickou mutací a bývá neobvyklé. Tato reálná vzácnost se přenáší i na metaforické použití. Bílá vrána tak představuje nápadnou odchylku od toho, co je považováno za normální a očekávané, nebo dokonce za správné. Tato odlišnost může být vnímána jako něco výjimečného, ale také potenciálně jako něco, co se vymyká kontrole nebo co je těžko zařaditelné. Když někdo narazí na bílou vránu, může to být nečekané a překvapivé. Stejně tak, když je někdo označen za „bílou vránu“, naznačuje to, že tato osoba nebo věc je něčím, co se běžně nevyskytuje a co může vzbudit údiv nebo rozhořčení. Označení „bílá vrána“ předně znamená, že se daná věc nebo osoba odlišuje pozitivně, například je oceněna za svou schopnost překonat „osud“, nebo se pro svou odvahu stane inspirací a vzorem pro druhé. Ale tím, že se výrazně liší od většiny, (což se vztahuje například k dětem vyrůstajícím v dětském domově), se může setkávat s negativním přístupem, podobně jako je to u označení „černá ovce“.
Udělejte si radost – balíček transformačních karet a nová kniha „Moudrost vnitřní Čarodějky“
Označení „bílá vrána“ mívá negativní nádech pokud podle zažitých představ naznačuje, že daná osoba je tak odlišná, že svým charakterem nebo vyznávanými hodnotami nezapadá do společnosti. Tento jedinec se díky předsudkům, nepřijetí nebo nepříjemným vnějším okolnostem může cítí osaměle, nepochopeně, ačkoli se ničím neprovinil, přesto se vymyká běžnému kolektivu. Potenciální negativita, která s tímto označením souvisí, (ať už se jedná o osobu, zvláštní jev nebo věc), přidává k pocitu tajemna, nejistoty a nejednoznačnosti, zdůrazňuje neklid při pohledu na odlišnost od normy nebo běžných očekávání. Tato kombinace vytváří silný obraz něčeho neobvyklého a výjimečného, co může vzbuzovat jak údiv a uznání, tak i odpor a nejistotu. Může se jednat o jedinečnost, která je spojena s odmítáním a nepřijetím. Neboť jak se říká, objeví-li se bílá vrána, ostatní ji uklovají. Ale také platí, že vrána k vráně sedá, ať už černá k černé, nebo bílá k bílé.
Teorie „černé labutě“ nám připomíná, že naše znalosti jsou omezené, nemůžeme předvídat všechny události, které se mohou stát
Černá labuť je v přírodě vzácný druh labutě (původem z Austrálie), který Evropané objevili až v 17. století. Do té doby se věřilo, že všechny labutě jsou bílé, proto se černá labuť stala symbolem něčeho nepředvídatelného nebo nemožného. Balet Černá labuť představuje symbol duality (nevinnost versus temnota), posedlosti dokonalostí a sebedestrukce. V heraldice je černá labuť symbolem záhadnosti nebo rebelie (např. ve znaku Západní Austrálie).
Termín černá labuť označuje událost, která je vzácná, je nepravděpodobná a nelze ji předpovědět pomocí běžných modelů. Vyznačuje se extrémním dopadem – má obrovské následky (pozitivní nebo negativní). Retrospektivní vysvětlení spočívá v tom, že lidé ji později racionalizují, jako by byla předvídatelná („věděli jsme to“).
Cokoli je neočekávané a neznámé, nebo považované za nemožné, připomíná limity lidského poznání a iluzi kontroly nad světem. Završení určité fáze transformace v podobě „kvantového skoku“ je pokračováním „objevu černé labutě“, přichází změna ve vnímání reality, aktivátorem výrazných změn mohou být vědecké objevy (v minulosti např. heliocentrismus).
Negativní okolnosti nebo dopady přináší uvědomění, že krize a příležitost zdůrazňuje nutnost připravit se na nejistotu a využít ji kreativně. Černá labuť nás učí, že historie není vždy spolehlivým průvodcem budoucnosti. Připomíná, že největší změny často přicházejí nečekaně, a vybízí k pokoře, flexibilitě a odolnosti vůči nejistotě. V ekonomii, politice nebo osobním životě je to metafora pro křehkost přírodních i společenských systémů.
Teorie „černé labutě“ popisuje události, které jsou neočekávané a vzácné. Před jejich výskytem neexistují žádné přesvědčivé odhady o tom, že by se mohly stát. Jsou mimo běžné očekávání a modely předpovědí. Když se stanou, jejich důsledky jsou dalekosáhlé a významné. Mění chod dějin, mění trhy, nebo lidské životy. Až po jejich výskytu se lidé snaží najít vysvětlení a vytvořit příběhy, které by zdánlivě vysvětlovaly, proč se tyto události staly. Často se tvrdí, že se daly předvídat, i když tomu tak ve skutečnosti nebylo.
Teorie „černé labutě“ nám připomíná, že naše znalosti jsou omezené, nemůžeme předvídat všechny události, které se mohou stát. Měli bychom být připraveni na neočekávané. I když nemůžeme předvídat konkrétní události, můžeme budovat systémy a strategie, které nám pomohou se s nečekanými situacemi lépe vyrovnat.
Zároveň bychom měli být opatrní a skeptičtí k předpovědím, zejména k těm, které tvrdí, že s jistotou vědí, co se stane v budoucnosti. Důležité je zaměřit se na odolnost a flexibilitu, a soustředit se na to, abychom byli schopni se rychle adaptovat na nové a nečekané situace. Teorie „černé labutě“ nám říká, že nejvýznamnější události v historii jsou často ty, které nikdo neočekával a nepředvídal, a že bychom měli být pokorní ohledně naší schopnosti nejen předvídat, ale také spolutvořit a vnímat energie (potenciální či latentní) budoucnosti.
Související článek: Dovolme si nevěnovat pozornost „apokalyptickým předpovědím“, Žijeme ve světě záhad, intrik, nedorozumění a vnucených modelů Světa?
Tvořivé esence vědomého bytí – inspirativní čtení pro volný, odpočinkový čas
Líbí se vám články Psychologie chaosu a rádi se k jejich obsahu vracíte, přináší vám informace, které jsou pro vás něčím hodnotné? Možná se rádi alespoň na chvilku odpoutáte od vnějších záležitostí a ponoříte se do zajímavého čtení. Pokud tomu tak je, můžete mou tvorbu podpořit zakoupením elektronických knih v e-shopu Psychologie chaosu. Nebo objednáním tištěných knih přímo v nakladatelství ANAG, nebo v nakladatelství Nová Forma. Případně můžete podpořit provoz webových stránek formou finančního daru. Za případnou podporu předem ♥DĚKUJI♥
PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?
Zdroj obrázků: Pixabay.com
Diskuze
PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?