Symbolika pramenů, řek, jezer, mostů, studní a fontán
Voda – prvotní abeceda života – protéká jako noty písně kamením a kořeny stromů, promlouvá jazykem přílivů a odlivů, odkrývá nekonečné zrcadlení okolního světa. Je plující modlitbou v žilách země, je silou, jež láme skály a boří mosty přežitých časů. Voda – nositelka paměti, jež nikdy nestárne, vlnami přílivu a odlivu píše i smazává jména věhlasných civilizací. Každá vlna oceánu je otiskem božského dechu, každý pramen řeky je bránou do zapomenutých světů. Voda – stále čeká, nekonečně trpělivá, až se naučíme číst v jejích průzračných řádcích.
Voda je duchovní esence planety, esence ducha v tichosti plynoucí mezi zemí a nebem, zrodila se v kolébce hvězd, a s ní dar života. Zpěv mořských vln je mantrou tak starou, jako báje o stvoření světa. Voda a její léčivá esence oživuje, umývá, sytí. V mlze nad ránem, v dešti laskavém, po letním parném dnu přináší osvěžení. Je zrcadlem nebes, odrazem mraků plujících krajinou pozemskou i hlubinami duše. Je první tvořivou mantrou, jež božská prozřetelnost vyslovila do nicotné tmy. A posledním obrazem života, jež zůstane, až vše ostatní zhasne.
Voda představuje bohatství emočního prožívání, je nositelkou skrytých informací, které neviděny leží v emočních hlubinách. Tekutost vody symbolizuje adaptabilitu a mystický přerod. V alchymii představuje emocionální hloubku a nevědomí. Studny nebo prameny jsou bránami k vědění. Voda v podobě mlhy funguje jako most mezi světy.
Posvátná jezera, prameny a řeky
Klidná hladina jezera odráží nebe, představuje skryté pravdy. Posvátné jezero je bájným portálem do jiných říší, je symbolem inspirace z hlubin duše. Keltská jezera jsou vstupem do říše dávných předků. Zatímco tekoucí voda zdůrazňuje změnu, jezero nabízí meditativní klid a introspekci. V seberozvoji slouží jako nástroj komunikace s transcendentnem, ať už skrze věštění podle obrazů na hladině nebo rituální koupel. Posvátnost vodních říší odráží lidskou touhu po spojení s pramenem existence.
Proudící voda symbolizuje plynoucí čas v proměnlivém světě. Od pramenů po řeky, jež vyživují půdu a tvoří hranice civilizací. Řeky spojují minulost s přítomností – ať už v podobě rituálů nebo umění. Řeka je místem setkávání s přírodními bytostmi. V pohanských kulturách byly prameny a řeky považovány za sídla božstev a přírodních duchů. Keltové uctívali prameny jako brány do záhrobí. Pohanské rituály často zahrnovaly obětiny (mince, květiny) vhozené do vody, aby si lidé zajistili přízeň duchů. Řeky také vymezovaly posvátné hranice kmenových území.
Tvořivá esence vědomého bytí – vnitřní svět myšlenek
V řecké mytologii podsvětní řeka Styx tvoří hranici mezi světem živých a mrtvých. Vše plyne jako řeka, která sleduje nekonečné proměny světa. Voda, vnímaná jako médium pro komunikaci mezi světy, sloužila jako nástroj magie díky své schopnosti přijímat, odrážet, čistit a přenášet energii.
Most přes řeku
Mosty představují příležitost, vyřešení aktuálního problému povznesením se nad hladinu rozbouřených emocí. Zřícený nebo rozbitý most ukazuje na problém, který nelze překonat opakováním stejného, nabádá vydat se jinou cestou. Některé mosty jsou budovány na místech geologických zlomů, jako jsou hluboká údolí nebo rokle, kde panuje zvláštní přírodní energie sama o sobě. Most není výtvorem přírody, takže musíme přičíst energii člověka. Pokud přidáme mlhu nad mostem, polarizované měsíční světlo, přicházející bouři, případně energii sebevrahů, potom se všechny síly dál násobí. Energie vodního živlu, proudící pod mostem, dává prostor dalším zvláštním nadpozemským jevům.
Most spojuje dva protilehlé břehy, někdy dvě rozdílné krajiny. Mosty vytváří tajemný meziprostor, kde se můžeme setkat s paralelní realitou, s jinou časovou dimenzí. Jsou symbolem přechodu mezi viditelnou a skrytou realitou, mezi pozemskou a nebeskou sférou, mezi životem a smrtí. Někteří lidé dokonce žádný most nedokáží v klidu přejít, takové fobie prokazatelně existují.
Na mostě se mohou protínat protichůdné energie. Jde o jakési bludné proudy, které neblaze působí na duševní rozpoložení, ovlivňují lidskou psychiku. Obzvláště na mostech, které necitlivě zasahují do přírody. Nebo pokud moderní, mohutné mostní pilíře narušují vyzařování v místě energetické zemské linie, kde se soustřeďují takzvané zemské čakry. Energie proudící v okolí mostů se dají stabilizovat například vztyčenými sochami, které působí jako kladný tvarový zářič do svého okolí. Už v dávných dobách se mosty stavěly podle geomantických pravidel. Rozhodující je tvar oblouků a pilířů, správné umístění v krajině. Sloupy a sochy stabilizují příčné energie tím, že přidávají energii proudící zezdola nahoru a obráceně, (viz sochy na Karlově mostě v Praze).
Fontána je symbolem obnovy
Voda jako primární element fontány symbolizuje životodárnou sílu, obnovu a očistu. Fontána je často spojována s pramenem života, který vyvěrá z nitra země. Představuje duchovní očistu, může sloužit jako nástroj pro rituály očisty od negativní energie. V mýtech je fontána symbolem proměny a věčného mládí, nesmrtelnosti a regenerace. V alchymii představuje proces přeměny obyčejného v ušlechtilé. Její tekoucí voda odkazuje na cyklický čas – nic nezůstává stát, vše se mění.
Fontána je symbolem harmonického proudění životní energie a optimismu. Ukazuje na příležitosti k růstu, k radosti, ke sdílení příjemných pocitů a emocí. Symbolika souvisí také s podvědomím, fontána reprezentuje proudění emocí nebo skryté touhy. Stagnující voda může značit potlačené trauma, zatímco tryskající symbolizuje kreativitu a svobodu.
Fontána je také symbolem protikladů, spojuje nebe a zemi – voda tryská vzhůru, ale gravitací se vrací dolů. Tento pohyb symbolizuje rovnováhu mezi duší a hmotou, mužským a ženským principem (jin a jang). V hermetismu může být branou k jednotě a celistvosti. V mystických tradicích je fontána považována za magickou bránu, podněcuje představu portálu mezi světy. Její voda je nosným médiem, skrze které lze komunikovat s duchy, bytostmi z jiných dimenzí. Zvuk tekoucí vody také napomáhá meditaci a transu.
Jako architektonický prvek je fontána místem setkávání, stává se symbolickým srdcem měst, parků a zahrad. Symbolizuje sdílení a radost. V pohádkách a legendách u fontán hrdinové nacházejí lásku, uzavírají dohody nebo přijímají výzvy. Fontána je mnohovrstevnatým symbolem, který spojuje život, smrt, naději a tajemství vyšších světů. Její magie spočívá v nekonečném pohybu – voda se vrací, ale nikdy není stejná, vše se točí v kruhu, ve věčnosti, v počátku a koncích, které se nikdy neopakují stejným způsobem.
Magické a posvátné kamenné studny
Kamenné studny představují tajemná místa, kde i dnes můžeme vzývat přírodní bytosti podzemních vod, napojit se na energii duchů podsvětí. Zde můžeme projít branou spojující náš svět se světem jiných dimenzí. Studny spojujeme s kulty měsíčních bohyní. Keltští druidové prováděli u magických studní očistné a zasvěcovací rituály. Keltové dokonce slaví druhého března svátek studní. Pokud se posuneme po mapě mystických tajemství o kousek dál, tak si můžeme ještě vzpomenout, že rovněž legendární Mayové považovali studny za posvátná místa a vchody do podsvětí, spojující pozemskou realitu s oním světem V obětních studnách archeologové nalezli jadeitové a nefritové šperky, zlaté předměty s magickými symboly, měděné rolničky a mnoho dalších starověkých kultovních předmětů.
Související články: Tajemství ,,obyčejné“ vody – voda je vodivá, Nesmrtelná rosa a magická mlha, Médium voda, modrá barva nebe a „nebeský internet“
Tvořivé esence vědomého bytí – inspirativní čtení pro volný, odpočinkový čas
Líbí se vám články Psychologie chaosu a rádi se k jejich obsahu vracíte, přináší vám informace, které jsou pro vás něčím hodnotné? Možná se rádi alespoň na chvilku odpoutáte od vnějších záležitostí a ponoříte se do zajímavého čtení. Pokud tomu tak je, můžete mou tvorbu podpořit zakoupením elektronických knih v e-shopu Psychologie chaosu. Nebo objednáním tištěných knih přímo v nakladatelství ANAG, nebo v nakladatelství Nová Forma. Případně můžete podpořit provoz webových stránek formou finančního daru. Za případnou podporu předem ♥DĚKUJI♥
PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?
Diskuze
PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?