Vinná réva a posvátné vinobraní na sklonku léta
Plody vinné révy (Vitis vinifera) jsou elixírem pro zdraví, prodchnuté sluneční energií jsou též elixírem pro duši. Sumerové nazývali vinnou révu „bylina života“, v antice je symbolem moudrosti, čistoty, nesmrtelnosti a věčného mládí. Hroznové víno je nesmírně zdravé, říká se, že jedna kulička vína je jako jedna kapka zdravé krve. Révová šťáva je přirovnávána k prameni neboli zdroji samotného života. Symbolem mládí a věčného života je od pradávna také révový list. Ušlechtilá vinná réva, jedna z nejstarších kulturních rostlin, je sluneční rostlinou, výborně prospívá pouze na plném slunci.
V dávných časech, ještě když volně rostoucí réva lesní, popínavá dřevitá liána neměla jméno, vinula se po kmenech a větvích stromů. Divoké odrůdy révy vinné mohly ve volné přírodě dosahovat výšek až 40 m, přičemž průměr kmene u země mohl dosáhnout až 1,5 m. Réva se vyznačovala velkou rozmanitostí hroznů v jejich chuti, barvě a velikosti, ptákům a hmyzu nabízela k napojení sladkou hroznovou šťávu. Révovou šťávou se živily také mýtické bytosti, kterým podle mýtů přísluší jména bájných draků.
Už ve starém Řecku a Římě se o založené vinice pečovalo s posvátnou úctou, zahradám, kde rostla vinná réva se říkalo „zahrady Slunce“
Jakmile ve vrcholném létě souhvězdí Orionu kralovalo „uprostřed nebes“, pro Řeky to znamenalo čas posvátného vinobraní, (od poloviny července do poloviny září). Podle dávných bájí to byl posvátný Sírius, kdo způsoboval „kosmické zrání plodů stromu života“. Slavnosti konce vinobraní, v období kolem podzimní rovnodennosti, byly symbolicky provázány s blížící se smrtí boha Slunce, s přechodným obdobím mezi světlou a temnou polovinou roku. Vinaři bývají zobrazováni, jak s pokornou úctou ke stromu života šlapou zralé hrozny v kádi z vyzrálého dubového a akátového dřeva. Navazující prosincové slavnosti znovuzrození boha Slunce o zimním slunovratu byly spojeny s ochutnáváním a mícháním vína. Symbolicky vyjádřeno se jednalo o „míchání života a smrti“. Rozhodujícím časem pro zrání vína byl studený leden, zrození nového vína bylo oslavováno v čase dnešního svátku Tří králů.
Vinná réva je považována za mystický strom poznání, jehož kmenem protéká „moudrost přírody“. Posvátná réva pouze zasvěcenému lidu poodhalí tajemství duše, tomu, kdo o to požádá, vinná réva ukáže cestu k nesmrtelnosti. Moudrost je ukrytá ve vodě uvnitř kmene stromu života, jenž „roste až do oblak“. V širokých listech révy je skryta moudrost duchů posvátného světla. Zrníčka plodů vinné révy jsou „nebeskými hvězdami“, jsou symbolem „zrnek světla“. Čerstvá šťáva hroznů je zvaná „svatou vodou“. Mnoho různých božstev je zasvěceno vinné révě, která je vnímána a uctívána jako strom vzešlý z drahých kamenů, jehož archetyp „sídlí na nebesích“.
Sladké hrozny jsou nedílnou součástí středomořské stravy. Kvašená šťáva z hroznů, karmínově červený nápoj, byl považován za dar boha Dionýsa. Už ve starodávných spisech je psáno, jak se to má s pitím vína, kvašeného nápoje ze zralých hroznů a jeho opojnými účinky: „Po malém množství člověk zpívá jako ptáček, po větším množství se stává hlučným jako lev, a po velkém množství utichá, neb jeho mozek se stává lenivým jako mozek osla.“
Na Krétě byla vinné révě zasvěcena Velká bohyně Rheie, matka hroznu, vládkyně rostlin a zvířat. Bývá zobrazovaná s magickými atributy jako je lev, býk a hadi, sochy bohyně se vyřezávaly ze dřeva vinné révy. Vinná réva se prořezává v zimě. V arabských zemích bývalo stříhání vinné révy – stromu poznání – posvátným aktem, vyznačujícím se podobným významem, jakým bývalo vnímáno stříhání vlasů. Kosmický strom v podobě vinné révy je také symbolem samotného jména Kristus a panny Marie. Panenská čistota, trpělivost a pokora se symbolicky skrývá v pupenech, v trsech drobných žlutozelených kvítků vinné révy a jejich vůni.
Korespondence pro vinnou révu: intuice, duchovní očista, duchovní cesta a mystické poznání, vyrovnání energií jin a jang, věštění, rituály, pohostinnost, rozjímání nad plynutím života, napojení na energie astrálních sfér, imaginace paralelních virtuálních světů.
Hroznové víno – ovoce naplněné sluncem má pozitivní nutriční vlastnosti, obsahuje celou řadu výživných látek
Sladké stolní hrozny obsahují bílkoviny (hlavní část bílkovin je obsažena ve slupce), vlákninu, jednoduché cukry (fruktóza, glukóza), nasycené mastné kyseliny. Minerály – vápník, hořčík, fosfor, draslík, železo. Vitamíny – vitamín C, A, E, D, K, beta karoten, lutein (antioxidant). Vitamíny skupiny B – thiamin, riboflavin, niacin, B 6, B 12, B 5 (kyselina. pantothenová). Konzumace hroznů podporuje imunitu, pomáhá proti únavě, podporuje činnost srdce a udržování zdravého krevního tlaku, podporuje krvetvorbu, zlepšuje paměť a soustředění, mírní příznaky nervozity a psychického stresu, příznivě působí na pleť, vlasy a nehty.
Vinná réva podle keltského stromového kalendáře, lidé narození v období od 2. září do 29. září
Lidé narození ve znamení vinné révy se vyznačují skromností, bývají klidní a zdá se, že je hned tak něco nerozhodí. Ale uvnitř jsou velice zranitelní, vlastní emoce nedávají moc najevo. Přesto, že jsou optimisté, někdy bývají přecitlivělí více, než je zdrávo. Jinak je jejich povaha romantická, touží po romantické lásce. Jsou přátelští, mají smysl pro humor, rádi se smějí. Jsou společenští, ale nemají rádi hrubost, nadřazené zacházení, spoléhají na serióznost ve svém jednání. Nesnášejí samotu.
Související články: Oslava podzimní rovnodennosti odpočinkem, uvolněním a magickým tancem, Oranžová – symbolika barvy zapadajícího Slunce
PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?
Zdroj fotografií: Pixabay.com
Diskuze
PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?