Vůně bylinek, sběr a sušení – akát, rozrazil, růže šípková, popenec
Právě kvetou a krásně voní akáty bílé, sbírat můžeme rozrazil lékařský, okvětní lístky růže šípkové, bezové květy, popenec břečťanovitý a další bylinky.
Trnovník akát
Sbíráme celé hrozny bílých květů, ale před sušením pečlivě odstříháme jednotlivé květy, ve stínu sušíme pouze květy s kalichem (bez stopky). Kromě medonosných květů jsou všechny ostatní části akátu jedovaté.
Med z akátových květů je jeden z nejcennějších medů. Jedlé květy akátu, které můžeme použít (zbavené všech ostatních přísad) pro ozdobu sladkých moučníků, mají lehce sladkou chuť, čerstvé květy můžeme přidat do těsta na moučníky.
Čaj z akátových květů uvolní žaludeční křeče, podporuje tvorbu trávicích enzymů, tvorbu žluče a chuť k jídlu, podporuje také látkovou výměnu. Květy obsahují vonné silice, třísloviny, flavonoidy a další účinné látky.
Akátové květy se přidávají do čajových směsí s řebříčkem, kontryhelem, mochnou husí, zeměžlučí, dodávají čajům vůni a jemnou chuť. Na čaj dávkujeme jednu lžičku sušených květů na 2dcl vroucí vody, tři minuty povaříme, odstavíme a necháme 10 – 15 min. louhovat.
Sušené květy akátu můžeme přimíchat do kvalitního sypaného zeleného čaje.
Květ růže šípkové
Opatrně sbíráme pouze okvětní lístky (netrháme celé květy), sušené okvětní lístky můžeme přimíchat ke kvalitnímu sypanému zelenému čaji, příjemně provoní a ochutí čaj ze sušených listů maliníku a ostružiníku, na podzim je přidáme k sušeným šípkům a přidat je můžeme také do domácího ovocného a bylinkového čaje.
Fotografie: Rebeka Sprinncová
Rozrazil lékařský (drobné modré až fialové květy)
Sbíráme kvetoucí nať, sušíme ve stínu nebo opatrně na slunci tak, aby se zachovala zelená barva rostliny. Sušíme ve slabší vrstvě a během sušení neobracíme. Čaj ze sušeného rozrazilu léčí kašel a záněty průdušek, pomáhá odkašlávat, podporuje chuť k jídlu a mírní zažívací potíže, působí močopudně, pomáhá léčit záněty močových cest, čistí krev, posiluje paměť a prospívá také po duševní stránce – má zklidňující účinky.
Čaj: 1 lžička sušeného rozrazilu na šálek vody, pět minut necháme louhovat. Mladé rostlinky obsahují kromě léčivých látek také vitamin C, můžeme je použít do salátů, podobně jako kopřivu a pampeliškové listy.
Popenec břečťanovitý (zádušník břečťanovitý), lidově zvaný kočičí tlapka
Popenec kvete od dubna do července (modrofialové drobné květy). Sbíráme kvetoucí nať a sušíme ve stínu. Popenec je léčivá bylinka našich babiček, používá se také v kuchyni jako koření (sušený připomíná pepř). Čerstvý a jemně nasekaný popenec ochutí saláty, tvarohové pomazánky, vaječné omelety, nádivky, zeleninové polévky, brambory a pokrmy z mletého masa.
Popenec roste na okrajích lesů, na lukách, stráních, podél lesních a polních cest a dost možná i na vaší zahrádce. Popenec příjemně voní a má příjemnou kořenitou chuť. Tato lehce aromatická bylinka obsahuje provitamin A, vitamin C, třísloviny a silice. Další léčivé látky popence rozpouštějí hleny, léčí dýchací cesty, působí protizánětlivě, mírně diureticky a desinfekčně, podporuje chuť k jídlu. Zevně poslouží jako kloktadlo, které mírní záněty dutiny ústní, přidaný do koupele pomáhá léčit špatně se hojící rány.
Čaj z popence: 1 lžička sušené bylinky na jeden šálek čaje.
Začátkem června ještě sbíráme větvičky smrku na voňavý smrkový med, sušíme sedmikrásky – jedlé květy, měsíček lékařský, květ jetele – ženská bylinka, květ černého bezu a další bylinky a jedlé květy. Radost z procházky v přírodě vám udělá také kytička lučních květů.
Diskuze
PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?