Zvýšená citlivost ve vnímání vnějších energií
Z mystického či spirituálního hlediska jsme všichni propojeni. Naše schopnost vcítit se může být odrazem této hluboké jednoty, kdy na nevědomé úrovni cítíme a vnímáme energii druhých. Zvýšená citlivost ve vnímání může souviset se silně vyvinutou intuicí, která je hlasem vyššího Já nebo duše, nebo s otevřeným třetím okem. To nám umožňuje vnímat věci za hranicemi běžného rozumu a pronikat k hlubší podstatě situací a lidí.
Subtilní senzitivita označuje jemnou, citlivou a často nenápadnou schopnost vnímat a reagovat na podněty, a to jak vnější (smyslové vjemy, energie, nálady druhých), tak vnitřní (jemné tělesné pocity, intuice, emoce). Vnímání jemných nuancí je o schopnosti postřehnout drobné změny v prostředí, tónu hlasu, mimice, nebo v energetickém poli. Zde je intuitivní vnímání schopnost cítit nebo tušit věci bez racionálního vysvětlení.
Empatie a citlivost k druhým znamená hlubší porozumění emocím a potřebám druhých, i když nejsou explicitně vyjádřeny (jasně, zřetelně, neskrývaně). Se subtilní senzitivitou souvisí citlivost k umění a kráse, jde o hluboké ocenění jemných detailů v hudbě, malířství, přírodě apod. Fyzická citlivost, reakce na jemné dotyky, změny teploty, nebo určité látky. Někteří lidé se subtilní senzitivitou mohou vnímat jemné energetické pole kolem lidí, míst nebo předmětů. Hloubka vnímání bývá často velmi pronikavá.
Subtilní senzitivita není totéž, co přecitlivělost nebo emoční labilita, i když se s nimi může někdy překrývat. Spíše se jedná o specifický způsob vnímání světa. Pokud se s tímto pojmem setkáváme v nějakém konkrétním kontextu (v psychologii, duchovních naukách, umění), může mít jeho význam další specifické zabarvení.
Schopnost hluboké empatie může být přijímána jako duchovní dar, který umožňuje lépe rozumět druhým a chápat jejich cesty. Je to cenná schopnost, která nám umožňuje hlubší spojení s lidmi a světem kolem nás. Můžeme ji využít k tomu, abychom lépe rozuměli sobě i druhým, a mohli tak být oporou a inspirací pro své okolí.
Mystická hloubka vnímání může být výsledkem zkušeností z minulých životů, potom přijímáme schopnost hlubokého porozumění lidské psychice. Mít přirozeně otevřené srdce a mysl umožňuje přijímat a chápat emoce a motivace druhých bez předsudků a filtrů.
Z psychologického hlediska může schopnost hlubokého vnímání pramenit z několika faktorů. Patří sem schopnost rozpoznávat a chápat vlastní emoce i emoce druhých, a také schopnost na ně adekvátně reagovat. Empatie je schopnost vcítit se do pocitů, myšlenek a prožitků druhého člověka. Může být vrozená, ale také se dá rozvíjet praxí a zkušenostmi.
Udělejte si radost – balíček TRANSFORMAŇÍCH KARET a nová kniha „Moudrost vnitřní Čarodějky“
Pozorovací schopnosti a neverbální komunikace znamená, že jsme velmi pozorní k detailům v chování a řeči těla. To nám umožňuje vnímat jemné signály, které ostatní mohou přehlédnout, a tím lépe porozumět jejich vnitřnímu stavu. Schopnost aktivního naslouchání znamená, plně se soustředit na to, co druhý říká, a snahu pochopit jeho perspektivu, i to, co se skrývá mezi řádky.
Životní zkušenosti nás učí lépe rozpoznávat určité vzorce chování a emocionální stavy u druhých lidí. Obzvlášť pokud jsme v minulosti sami prošli náročnými situacemi, které nám pomohly rozvinout hlubší porozumění lidské psychice.
Avšak určité projekce je třeba vnímat s opatrností. Je také možné, že naše vlastní bohatá vnitřní zkušenost nám umožňuje „promítat“ si do druhých lidí možné pocity a motivace. Nicméně, je důležité si uvědomit, že toto může být někdy zkreslující a je třeba k tomu přistupovat s opatrností a ověřovat si své domněnky.
Schopnost hlubokého vnímání může mít kořeny jak v naší přirozené psychologické výbavě, tak i ve vědomém spirituálním naladění. Může to být kombinace obojího. Emoční inteligence a rozvinutá empatie nám umožňují vnímat jemné nuance v lidském chování, zatímco intuice a duchovní propojenost nám dávají hlubší vhled do podstaty situací a motivací.
Rozvinutí empatie můžeme podpořit zaměřením se na emoční inteligenci, na meditaci, na rozlišování hlasu intuice od svých myšlenek a emocí, praktikováním všímavosti. To nám pomůže být v přítomném v okamžiku, rezonovat s prožitky druhých, a lépe vnímat sebe i své okolí. Opatrnost je potřebná z toho důvodu, abychom si do situací a lidí nepromítali vlastní pocity a interpretace, což může vést k pocitu, že jim rozumíme hlouběji, než jaká je realita.
Někdy se stane, že někoho tento „dar“ obtěžuje, potom je důležité naučit se s ním pracovat. Zaměřit se na uzemnění, meditaci a ochranu své vlastní energie. Je také důležité uvědomovat si své hranice. I když je empatie potřebná vlastnost, a pomáhá k budování hlubších a smysluplnějších vztahů, je důležité mít vlastní emocionální hranice a chránit se před energetickým vyčerpáním.
Schopnost hlubokého vcítění a porozumění druhým může být za určitých okolností velmi na obtíž, někdy dokonce nesnesitelná. Vidět hluboko do nitra druhých, vnímat myšlenky, pocity a záměry, a navíc ještě předvídat budoucí události, může pro danou osobu znamenat ztrátu energie. Vyčerpání vede k přání přestat vidět hlouběji do lidí nebo situací.
Zde je na místě naučit se, kdy a jak se odpojit od emocí druhých. Není naší povinností nést tíhu všech kolem sebe. Je důležité věnovat čas péči o sebe a aktivitám, které nám dělají radost a pomáhají dobít energii. Jako vše ostatní, tak i zvýšenou citlivost ve vnímání je možné ovládat a chránit své vlastní energetické pole.
Nonšalantnost poukazuje na sebejistotu a schopnost zachovat chladnou hlavu
Mít nonšalantní, nenucené vystupování znamená projevovat se klidně, uvolněně a přirozeně, bez jakékoli okázalosti, strojenosti nebo snahy zapůsobit. Člověk s takovým vystupováním působí sebejistě i v potenciálně stresových situacích, nemá potřebu zastírat, nezamlčuje fakta, je neskrývavý. Nevyvádí se z míry a zachovává si chladnou hlavu. Jeho chování je nenucené a přirozené. Nepůsobí křečovitě ani napjatě. Jeho gesta, mimika i řeč těla jsou uvolněné.
Nevyvolává dojem, že se snaží být někým jiným, než je. Jeho reakce a projevy jsou autentické a spontánní. Netouží po okázalosti, nepotřebuje být středem pozornosti. Jeho chování není teatrální ani přehnané. Působí dojmem, že mu všechno jde snadno a bez námahy. Jeho přístup k životu i k interakcím s lidmi je lehký a bezstarostný. Nonšalantní, nenucené vystupování charakterizuje člověka, který je sám sebou, je si jistý svými kvalitami a dokáže se s lehkostí a přirozeností pohybovat v různých společenských situacích. Jeho chování je příjemné a nenátlakové, což mu často získává sympatie okolí.
Přezíravá lhostejnost poukazuje na necitlivost a aroganci
Přezíravá lhostejnost označuje stav, kdy někdo projevuje nedostatek zájmu nebo soucitu a zároveň k dané situaci, problému nebo k lidem v něm zapojeným zaujímá povýšený, pohrdavý nebo opovržlivý postoj. Znamená to, že daná osoba není jen netečná, ale aktivně dává najevo svou nadřazenost a nezájem, často s (neskrývaným) pocitem, že se jí daná věc netýká, a zabývat se určitými záležitostmi je pod její úroveň.
Neprojevuje zájem a nezajímá se o problém, situaci nebo pocity druhých. Cítí se být nadřazená a dívá se na ostatní s despektem, někdy ani neskrývá svou povýšenost. Opovrhuje danou věcí nebo lidmi. Svůj nezájem dává najevo, často i ostentativně. Není schopna se vcítit do situace druhých, trpí absencí empatie.
Příkladem přezíravé lhostejnosti je například bohatý člověk, který se s despektem dívá na „obyčejného člověka“ a s pohrdáním reaguje na žádost o pomoc. Úředník, který s arogancí odbývá občana s jeho problémem. Člověk, který se vysmívá někomu, kdo má potíže, a projevuje naprostý nezájem o jeho situaci. Přezíravá lhostejnost je považována za negativní vlastnost, výrazně poukazuje na nedostatek soucitu, empatie a respektu k druhým.
Související článek: Vědomé naslouchání, neupřímnost – okénko do vědomého života
Tvořivé esence vědomého bytí – inspirativní čtení pro volný, odpočinkový čas
Líbí se vám články Psychologie chaosu a rádi se k jejich obsahu vracíte, přináší vám informace, které jsou pro vás něčím hodnotné? Možná se rádi alespoň na chvilku odpoutáte od vnějších záležitostí a ponoříte se do zajímavého čtení. Pokud tomu tak je, můžete mou tvorbu podpořit zakoupením elektronických knih v e-shopu Psychologie chaosu. Nebo objednáním tištěných knih přímo v nakladatelství ANAG, nebo v nakladatelství Nová Forma. Případně můžete podpořit provoz webových stránek formou finančního daru. Za případnou podporu předem ♥DĚKUJI♥
PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?
Diskuze
PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?